Izvor: Blic, 22.Nov.2009, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri miliona evra za tri važna projekta

Pirot - Opština Pirot i JP „Vodovod i kanalizacija" ušli su u program pomoći u vodosnabdevanju koji finansira nemačka razvojna banka KfW, a pirotski Vodovod po ovom programu treba da dobije tri miliona evra. Realizacija ovog projekta kreće na proleće iduće godine.

Direktor „Vodovoda i kanalizacije" Zoran Nikolić kaže za „Blic nedelje" da je od te sume najmanje 30 odsto novca iz donacija, a ostatak od 70 odsto je takozvani meki kredit.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Uslovi za ovaj kredit su veoma povoljni. Grejs period je tri godine, rok za vraćanje je 15 godina, a kamata je od dva do tri odsto na godišnjem nivou. Program se sastoji od tri projekta. Prvi projekat je kompletni monitoring sistema vodovoda koji će nam pomoći da ugradnjom mernih uređaja kontrolišemo sistem, da brzo otklanjamo kvarove i smanjimo gubitke u mreži. Drugi projekat se odnosi na rekonstrukciju vodovodne mreže u gradu i zamenu azbestnih cevi u dužini od 15 kilometara. U protekle četiri godine sopstvenim sredstvima zamenili smo oko 10 kilometara azbestnih cevi. Sredstva od KfW će nam pomoći da ubrzamo taj proces i zamenimo ostatak cevi u narednih nekoliko godina. Treći projekat je rekonstrukcija crpne stanice „Berilovac", budući da povremeno dolazi do njegovog zamućenja i zamućenja vode u jednom delu grada. Nadamo se da ćemo konačno i taj problem rešiti. Ovo su tri značajna projekta za opštinu i naše preduzeće – kaže Nikolić.

Pirotski Vodovod uz pomoć Ministarstva za NIP uspešno realizuje izgradnju i kanalizacione mreže u tri pirotska sela, prva u opštini koja će imati kanalizaciju.

– Kanalizacija u selu Gradašnica na koju je priključeno 150 domaćinstava je praktično završena. U Krupcu je ostao jedan od osam kilometara kanalizacione mreže. Očekujem da se to završi do kraja ove godine. Pored kanalizacione mreže predstoji i izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Krupcu i očekujemo pomoć NIP-a. U selu Poljska Ržana se takođe gradi kanalizacija, a rok za završetak radova je krajem iduće godine. Pored tih radova, završen je i rezervoar za vodosnabdevanje druge visinske zone, čime ćemo poboljšati vodosnabdevanje i ovog dela grada – kaže Nikolić.

Prema rečima Nikolića, „Vodovod i kanalizacija" je za narednu godinu konkurisao sa tri projekta kod Ministarstva za NIP. Njihova ukupna vrednost je 55 miliona dinara a odnose se na rekonstrukciju vodovodne mreže u gradu, nastavak izgradnje kanalizacije u Poljskoj Ržani i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Krupcu.

– Naredne nedelje se nastavljaju istražni radovi na „Sarlahu" na pronalaženju novih količina vode. Za ta istraživanja od Direkcije za vode smo dobili 1,8 miliona dinara – kaže Nikolić.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.