
Izvor: Politika, 28.Maj.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Toplotni majski šok
Očekuju se nešto niže temperature posle dva uzastopno najtoplija dana za ovo doba godine u istoriji
Mada su prognostičari očekivali da će jučerašnji dan ući u istoriju kao najtopliji majski dan za Beograd od kad se meri temperatura, to se ipak nije dogodilo. Najviša zvanično izmerena temperatura vazduha iznosila je 34,5 stepeni Celzijusa, što je neznatno manje od apsolutnog maksimuma zabeleženog 19. maja 1996. godine kada je izmereno 34,9 stepeni što je dosadašnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rekord u merenju temperature vazduha.
Međutim, po rečima Jovanke Andrejević iz Hidrometeorološkog zavoda Srbije, jučerašnji i prekjučerašnji dan su dva uzastopno najtoplija majska dana u poslednjih 100 godina. Tropske temperature izazvana su kratkotrajnim prodorom jakog toplog vazduha sa Sredozemlja, objašnjava Andrejević i dodaje da su ovo izrazito visoke temperature za ovo doba godine.
Ali, na sreću ove tropske vrućina neće dugo potrajati. Narednih dana u Beogradu i Srbiji očekuje se i dalje sunčano vreme, ali malo svežije sa najvišom dnevnom temperaturom oko 31 stepen.
Jasminka Smailagić iz Hidrometeorološkog zavoda Srbije rekla je da je apsolutni maksimum za Srbiju za maj zabeležen u Dimitrovgradu 26. maja 1945. godine i Loznici 12. maja 1968. godine sa 36 stepeni Celzijusa.
Pojedini gradovi su, prema njenim rečima, bili blizu tog maksimuma – Požega 6. maja 1973. i Negotin 16. maja 1969. sa po 35,6 stepeni.
Smailagićeva je ukazala i da majski dan može biti jako hladan. Tako je najhladniji majski dan zabeležen 27. maja 1952. godine u Sjenici sa minus 7,8 stepeni. Hladno je bilo i 16. maja 1954. godine u Zaječaru i 3. maja 1935. u Sremskoj Mitrovici sa po minus 3,6 stepena.
Beograd je bio najhladniji 3. maja 1935. godine sa minus 1,4.
Smailagićeva je kazala i da je vrednost padavina za ovu godinu u pojedinim mestima nešto ispod proseka, ali je za Srbiju uglavnom prosečna.
„U nekim mestima je bilo veoma obilnih padavina, ali se dešavalo da ih nema po više dana nego što je uobičajeno”, zaključila je Smailagićeva.
Kako javlja Beta u BiH su juče oboreni stogodišnji rekordi u visini temperature vazduha. U Jajcu su zabeležna 34 stepena, Livnu 31, Sarajevu 33, Zenici 35,4, Banjaluci 34 i Ljubuškom 35 stepeni.
Kada je reč o moru, zabeleženo je da je temperatura vode u Hrvatskoj gotovo duplo niža u odnosu na temperaturu vazduha, kao i da je temperatura mora za šest stepeni niža u odnosu na isti period lane. Slično je sa temperaturom vode u Savskom jezeru koja je juče iznosila 16 stepeni Celzijusovih, dok je temperatura vazduha bila gotovo duplo veća.
Objašnjavajući ovu razliku između temperature vode i vazduha Jovanka Andrejević iz Hidrometereološkog zavoda Srbije kazala je da se voda sporije zagreva od vazduha i da je potrebno mnogo više toplih dana da bi se zagrejala voda. U protekla dva dana tropske vrućine u zemlji i regionu su izazvane prodorom jako toplog vazduha iz Sredozemlja, što naravno nije bilo dovoljno da se zagreje i voda da bi kupanje u njoj bilo bezbedno.
N. Kovačević
[objavljeno: 29/05/2008]