Toplane traže poskupljenje grejanja od 10 do 30 odsto

Izvor: Glas javnosti, 05.Jun.2012, 12:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Toplane traže poskupljenje grejanja od 10 do 30 odsto

BEOGRAD - Toplane u Srbiji planiraju poskupljenje grejanja od minimum 10 odsto, a neke i za 30 odsto, jer je cena grejanja u Srbiji ekonomski neisplativa, a toplane imaju i velike dugove iz prethodne grejne sezone koje moraju da plate, kažu u toplanama Srbije.

Toplane će tražiti poskupljenje ukoliko im to odobri Upravni odbor Udruženja toplana Srbije i lokalne samouprave, koje o tome donose konačnu odluku.

"Toplani u Boru je već odobreno poskupljenje grejanja od 10 odsto, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << Pirot i Priboj, takođe, najavljuju poskupljenje, a toplana u Novom Pazaru je podnela zahtev za više cene grejanja, koje bi realno trebalo da iznosi 30 odsto, ali očekujemo da će biti odobreno 10 odsto", rekao je direktor te toplane Bojan Biočanin.

Posebno toplane koje koriste mazut imaju razloga da traže poskupljenje, jer je cena tog energenta najviše porasla, sa 57 do 60 dinara po kilogramu početkom godine na sadašnjih oko 80 dinara po kilogramu, kažu u toplanama.

U udruženju toplana objašnjavaju da će svaka toplana za sebe, odnosno svaki grad kao osnivač morati detaljno da analizira prethodnu grejnu sezonu, strukturu cene i zavisno od energenta koji koristi, moraće da predloži cene za narednu grejnu sezonu.

Predsednik Udruženja toplana Milovan Lečić rekao je da dug toplana za energente trenutno iznosi oko 29 milijardi dinara, a potraživanja toplana 23,5 milijarde. Ukupna dugovanja za gas su 18 milijardi dinara, a za mazut oko 3,2 milijarde.

On je ukazao na slabu naplatu i neekonomične cene grejanja zbog čega je u prošloj grejnoj sezoni 30 toplana zabeležilo ukupan gubitak od 2,2 milijarde dinara, a samo 19 toplana je imalo dobit u ukupnom iznosu od 132 miliona dinara.

Lečić je naglasio da je toplanama samo za remonte potrebno oko 8,5 milijardi dinara kako bi se pripremile za predstojeću grejnu sezonu.

A da pokusate da naplatite dugove a ne da oni koji stalno i redovno placaju opet budu kaznjeni, cena grejanja nije mala i iznosi ozbiljnu stavku CELE godine i kad se greje i kad se ne greje. Da ne govorim o tome da kad nema grejanja koje placamo cele godine moramo da ukljucimo grejna tela na struju pa je to dodatni izdatak. Euro ide gore, ljudi masovno ostaju bez posla ili plata a cene rastuuuuuu u nedogled svega kao inameti drzave itd...

Svima je jasno da se radi o zloupotrebi monopolskog polozaja, izvlacenju novca gradjanima i namirivanju utroska ilegalnih korisnika koji su nakaceni po privatnim dogovorima.

Imamo losa iskustva sa Toplanom u Zemunu , naselje Sava Kovacevic nove zgrade u Dragana Rakica, gde je Toplana mimo dogovora sa vlasnicima stanova uvela vrlo sumnjiv nacin merenja, obracuna i raspodele utroska preko meraca bezdimenzionih impulsa Brunata koji su postavili na svaki radijator u stanu. Ti uredjaji kucaju nekakve impulse bez obzira da li su radijatori skroz hladni ili ne, a toplana na osnovu tih impulsa karika racune vlasnicima stanova bez ikakvOG ucesca vlasnika u ocitavanju i raspodeli utroska. Na zahteve da se dobiju tabele sa ocitavanim stanjima i nacinom raspodele oni ne ogovaraju.Komsija koji ima Kvm i 20 step celu zimu ima dug od 50 000 dinara. Da li je to energetska efikasnost ili naplata tudjeg utroska? A sada jos i poskupljenje, strasno sta sve mozes ako si monopolista.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.