Izvor: Blic, 19.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teške ,65. stradalih nije bilo

Teške ,65. stradalih nije bilo

Stariji Vojvođani se sećaju poplava iz 1965. godine, kada je veliki deo Vojvodine bio ugrožen, a Dunav je provalio nasip kod Kamarišta u Karavukovačkom ritu. Najdramatičnije je bilo u selu Vajska koja je na brzinu podignutim nasipima pretvorena u poluostrvo.

Tog leta se nije spavalo ni u Novom Sadu. Voda je prodrla kroz nasip kod Begeča i kroz atar je krenula ka periferiji Novog Sada. Mehanizacija, mobilisani radnici iz novosadskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << preduzeća i oko 600 dobrovoljaca u omladinskim brigadama uspeli su da za nekoliko sati poginu nasip kroz najniži deo atara prema Novom Sadu i voda nije stigla do grada. Kritično je bilo na prevodnici kanala DTD kod Novog Sada a možda je najopasniji trenutak za grad nastupio kad je popustila ustava kod Guskovog salaša na periferiji Novog Sada ali su ljudi koji su dežurali na vreme primetili proboj. Dok se raskvašen nasip pretvoren u blato uvijao i propuštao vodu, ljudi su bacanjem vreća s peskom uspeli da zaustave da se on ne uruši, a kasnije je stigla mehanizacija i uspela da ga ojača.

Stradalih te godine nije bilo.

Ostala je priča, ni demantovana ni potvrđena, da je voda puštena prema Vajskoj - da bi Novi Sad bio spasen.

Nakon 1965. godine nasipi su ojačani na celom toku Dunava i u ovom času niko od stručnjaka ne veruje da bi, ako ne dođe do dramatičnog porasta Dunava, moglo doći do proboja jer kod Novog Sada do poplave nedostaju neka tri-četiri metra. I.B.- M.P.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.