Tajne službe će „preventivno” kontrolisati listinge razgovora

Izvor: Politika, 02.Avg.2011, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tajne službe će „preventivno” kontrolisati listinge razgovora

O svim vrstama pristupa „zadržanim podacima” vodiće se evidencija koja podleže kontroli poverenika za informacije od javnog značaja, kažu u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva

Mišljenje poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića o novom pravilniku, koji uređuje, između ostalog, zadržavanje podataka o elektronskim komunikacijama – pažljivo će biti razmotreno, a neke njegove sugestije već su usvojene, kažu u Ministarstvu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kulture, informisanja i informacionog društva.

Usvojena je sugestija poverenika da se bolje definiše termin nalog, na osnovu kojeg se pristupa zadržanim podacima, među koje spadaju i listinzi razgovora, a produženo je i trajanje javnih konsultacija do 11. avgusta, takođe, na zahtev poverenika. Javna rasprava o predlogu pravilnika trebalo bi da bude održana 12. avgusta, navode u ministarstvu.

Šabić se boji da pojedine odredbe Pravilnika o tehničkim zahtevima za uređaje i programsku podršku za zakonito presretanje elektronskih komunikacija i zadržavanje podataka o elektronskim komunikacijama omogućavaju službama bezbednosti da po sopstvenoj proceni, bez odluke suda, pristupaju zadržanim podacima o elektronskim komunikacijama, odnosno podacima ko s kim razgovara, iz kog mesta, kojom vrstom veze.

– Kada je u pitanju pristup zadržanim podacima koji se ne odnose na sadržaj komunikacije, kao što su listinzi poziva, recimo – njima se za svrhe otkrivanja teških krivičnih dela može pristupiti po nalogu suda, saglasno sa Zakonikom o krivičnom postupku, da bi se prikupljeni podaci mogli koristiti kao dokaz u sudskom postupku, dok se za svrhe zaštite bezbednosti Srbije njima može pristupiti po nalogu direktora službi bezbednosti i direktora policije, u skladu sa zakonima koji uređuju rad ovih državnih organa, ali se, u tom slučaju, koriste isključivo u preventivne svrhe, sa ciljem sprečavanja nastupanja bezbednosne pretnje i rizika – objašnjavaju u Ministarstvu kulture, naglašavajući da se o svim vrstama zakonitog presretanja i pristupa zadržanim podacima mora voditi evidencija, koja podleže kontroli poverenika za informacije od javnog značaja.

Odgovarajući na Šabićevu zamerku da pravilnik ne precizira dovoljno na osnovu koje odluke se može vršiti zakonit nadzor komunikacija i pristup zadržanim podacima, u resornom ministarstvu kažu da se radi o podzakonskom propisu i da se pravni osnov za ove radnje uređuje Ustavom, kao i odredbama drugih zakona, kao što su Zakon o elektronskim komunikacijama, Zakonom o krivičnom postupku ili zakonima o Vojno-bezbednosnoj agenciji i Vojno-obaveštajnoj agenciji, policiji i Bezbednosno-informacionoj agenciji. Pravilnik bi trebalo da zameni postojeća četiri uputstva koja je donela Republička agencija za elektronske komunikacije, a njime se, između ostalog, precizira i uloga operatora.

– Predviđena je obaveza operatora da oformi i uvede u rad podsisteme za identifikovanje i obaveštavanje ovlašćenih državnih organa o pokušajima neovlašćenog pristupa podacima o posebno zaštićenim korisnicima. Ovaj član predloga pravilnika predstavlja konkretizaciju člana 130,stav 1, tačka 3 Zakona o elektronskim komunikacijama, koji uređuje zaštitu državnih podataka od neovlašćenog pristupa, pri čemu se pod izrazom „posebno zaštićeni korisnici”, pre svega, podrazumevaju lica koja su predmet bezbednosne zaštite, što uključuje i njihovu kontraobaveštajnu zaštitu prema Uredbi o bezbednosnoj zaštiti određenih lica i objekata – objašnjavaju u Ministarstvu kulture.

J. Čalija

-----------------------------------------------------------

Koji podaci se beleže

Operatori, inače, beleže podatke koji se mogu koristiti za utvrđivanje izvora komunikacije, odredišta komunikacije, utvrđivanje početka, trajanja i završetka komunikacije – radi praćenja mreže i izdavanja računa korisnicima, ali su po zakonu dužni da ih po isteku 12 meseci obrišu, navode u Ministarstvu kulture.

-----------------------------------------------------------

Novinarska udruženja podržavaju poverenika

Udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Srbije podržali su stavove poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića u vezi sa ovim pravilnikom, deleći njegovu zabrinutost da pojedine odredbe krše osnovna ljudska prava i da nije dovoljno precizirano na koji se način pristupa podacima o zadržanim elektronskim komunikacijama.

objavljeno: 03.08.2011

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.