Izvor: B92, 30.Nov.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve više slučajeva žutice
Prokuplje, Vladičin Han -- Od zarazne žutice za nekoliko meseci u Prokuplju, Grdelici, Vladičinom Hanu i Bujanovcu obolelo više od 130 ljudi.
Glavni razlog za nastanak epidemije žutice jeste život u nehigijenskim naseljima i loša lična higijena. Najviše obolelih je u Grdelici, njih 40. Problem je u tome što pojedini viši delovi naselja nemaju kanalizacionu mrežu i što se otpadna voda sliva na ulicu.
Srđan Nikolić, koji se donedavno lečio od žutice, tužio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je komšije jer nemaju kanalizaciju. "Svako ko prolazi gazi tu prljavštinu, unosimo je u kuću i normalno je da će svi da se zaraze. Zarazilo se njih osam iz naše ulice, i dalje hara žutica po Grdelici", kaže on.
Mnogo obolelih je i iz romskog naselja, a ugrožen je i centar grada.
Više od polovine zaraženih jesu deca školskog uzrasta. Iako se u Osnovnoj školi "Branko Radičević" u Vladičinom Hanu redovno održava higijena, problem su dotrajali mokri čvorovi i gomila smeća blizu školske zgrade.
Milan Stanković, direktor škole, kaže da je problem u tome što Vladičin Han nema deponiju. "To bi moralo biti rešeno što hitnije. Problem je u septembru, kada su restrikcije vode, tada punimo sve sudove koje imamo da bismo održavali higijenu", kaže on.
Zbog loše higijene, kažnjene su dve škole u Prokuplju. Nadležne službe naložile su češće uklanjanje smeća i pojačanu opštu higijenu u gradovima u kojima je proglašena epidemija.
Jadranka Krasić, iz Službe epidemiologije u Leskovcu, kaže da je osnovna karakteristika bolesti da se prenosi prljavim rukama, kontaktom, namirnicama i vodom. "U ovom slučaju je kontakt", kaže ona.
Pošto je period inkubacije zarazne žutice do 45 dana, objavljivanje epidemije se očekuje početkom 2007.




















