Studenti nastavljaju protest?

Izvor: B92, Tanjug, 09.Dec.2009, 18:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Studenti nastavljaju protest?

Beograd -- Studenti BU i Univerziteta umetnosti najavili su da će u četvrtak nastaviti protest koncertom na Platou, a potom, tribinom na Filološkom fakultetu.

Studenti su najavili nastavak protesta nezadovoljni što im Vlada Srbije nije ispunila sve zahteve koje su tražili tokom protesta 23, 25. i 27. novembra.

Student prodekan Filozofskog fakulteta Jelena Veljić podsetila je da se potpisivanjem Bolonjske deklaracije "država obavezala da će učestvovati u stvaranju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << evropskog obrazovnog prostora" u kome je jedan od osnovnih postulata uvođenje ESPB bodova.

"Ovi bodovi olakšavaju mobilnost studenata i kompatibilnost diploma raznih univerziteta u Evropi", istakla je Veljić i dodala da u Srbiji ti bodovi "vrede mnogo više, jer su studenti opterećeniji" pa su zato i tražili smanjenje uslova na 37 bodova po godini.

Prema njenim rečima, država je smanjivala broj uslovnih ispita, ali ne i broj bodova, što je, kako je ocenila, kasnije vodilo ka tome da se studenti "smatraju neradnicima".

Govoreći o zahtevu za zbirni upis godine, student prodekan Tehnološko-metalurškog fakulteta Vladimir Smuđa naglasio je da bi se usvajanjem tog zahteva rešio problem koji je nastao zbog Zakona o izmeni i dopuni zakona o visokom obrazovanju.

Prema tom zakonu, objasnio je Smuđa, student koji ima manje ispita do kraja godine je u samofinansirajućem statusu, dok je onaj sa više ispita do kraja na budžetu.

Predstavnik studentskog parlamenta Univerziteta umetnosti Petar Blagojević istakao je da broj studenata koji su ostvarili 48 ESPB bodova tj. studenti koji u sledeću godinu prenose jedan ili dva ispita, prevazilazi kvote koje je država odredila za finansiranje iz budžeta.

Problem je u tome što su ti studenti ispunili uslov da budu finansirani iz budžeta, ali su izvan predviđenih kvota, rekao je Blagojević i dodao da su među njima i studenti koji su dali sve ispite i imaju visok prosek.

"Iz Vlade su poručili da će zajedno sa fakutetima uplatiti te školarine, ali nije rečeno u kojoj meri će učestovati država, u kojoj fakulteti i do kada će se ta sredstva biti uplaćena", naveo je on.

Student prodekan Univerziteta umetnosti Miloš Miletić rekao je da država takođe nije utvrdila kvote za finansiranje studenata na doktorskim studijama, dok su kvote za master objavljene tek pre tri dana.

"Treba se zapitati kakav je odnos države prema visokom obrazovanju, jer u protekle tri godine Ministarstvo nije finansiralo nijedan doktorat", dodao je Miletić.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Novi protest studenata

Izvor: S media, 09.Dec.2009

Studenti Beogradskog univerziteta i Univerziteta umetnosti najavili su da će danas nastaviti protest koncertom na Platou, a potom tribinom na Filološkom fakultetu, na kome će se diskutovati o problemima u visokom obrazovanju. Problemi koji obuhvataju naš obrazovni sistem i o kojima će se sutra...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.