
Izvor: RTS, 31.Mar.2009, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stroži zakon o bezbednosti u saobraćaju
Vlada Srbije razmatraće sledeće sedmice Nacrt zakona o bezbednosti u saobraćaju, a potom će ga dostaviti Skupštini Srbije. Novi zakon biće mnogo stroži i represivniji. Po broju saobraćajnih nesreća, Srbija se svrstava u "srednje rizične zemlje" u odnosu na okruženje i zemlje EU.
Pomoćnik ministra za infrastrukturu Dragan Jovanović najavio je da će Vlada Srbije sledeće sedmice razmatrati Nacrt zakona o bezbednosti u saobraćaju, a potom će ga dostaviti Skupštini >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije,
Jovanović je na skupu o bezbednosti u saobraćaju, rekao da će taj Nacrt zakona, koji su zajedno izradili ministarstva unutrašnjih poslova i infrastrukture, narednog utorka biti dostavljen Vladi koja će ga razmatrati na sednici 9. aprila.
"Ovaj zakon je mnogo stroži i represivniji, ali smo se svi saglasili da će on postići osnovni cilj, smanjenje saobraćajnih nesreća i poginulih", poručio je Jovanović.
Novi zakon smanjuje dozvoljenu brzinu u naseljenim mestima sa 60 na 50 kilometara na čas, predviđa zabranu upotrebe mobilnih telefona i antiradarskih uređaja u kolima i obavezno posedovanje svetlobojnog prsluka i upotrebu farova danju.
Nasilnička vožnja
Pomoćnik ministra je istakao i da se uvodi kategorija "nasilničke vožnje", prolazak kroz crveno svetlo više puta, neobaziranje na pešake, ekstremno prekoračenje brzine i preticanje kolone vozila.
Zakonom su predviđene oštrije kazne za vozače pod dejstvom alkohola, pa će vozač kod koga se pronađe preko dva promila alkohola u krvi automatski biti kažnjen sa najmanje 15 dana zatvora.
Dozvoljena količina alkohola u krvi vozača biće 0,3, umesto sadašnjih 0,5.
Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Branimir Miletić je saopštio podatak da u saobraćajnim nesrećama u Srbiji gine 120 ljudi na milion stanovnika, što je rezultat koji Srbiju svrstava u "srednje rizične zemlje" u odnosu na okruženje i zemlje EU.
"U Hrvatskoj, koja ima mnogo manje stanovnika, u proseku pogine 150 lica na milion stanovnika", rekao je Miletić.
Miletić je naveo i statističke podatke, prema kojima se u Srbiji saobraćajne nesreće sa poginulima dešavaju najčešće nedeljom, najkritičniji period je između 17 i 18 časova, najčešće stradaju lica iznad 65 godina starosti a alkohol i neprilagođena brzina su najčešći uzroci udesa.
Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Branimir Miletić rekao je da je potrebno promeniti i "svest učesnika u saobraćaju" kada je reč o bezbednosti.