Izvor: B92, 19.Apr.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šteta od nepogoda
Beograd -- Trenutno procenjena šteta od poplava, podzemnih voda i klizišta na teritoriji 120 mesta u Srbiji i grada Beograda je 3,1 milijarda dinara.
To su podaci lokalnih samouprava, saopšteno je na Odboru Skupštine Srbije za poljoprivredu. Pomoćnik ministra Stojan Arizanović izjavio je da ti podaci nisu pravi pokazatelj i da će prava procena štete uslediti tek po povlačenju voda.
Direktor Direkcije za vode Nikola Marjanović upozorava da bi do novog poplavnog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << talasa moglo doći krajem maja i početkom juna, kada se konačno otapa sneg na planinama, kog je ove godine bilo 25 odsto više od proseka, ali procenjuje da će taj talas biti umereniji.
Vodostaj na svim vodotokovima opada, a izuzetak je Tisa, i to u delu od granice do Novog Bečeja. Kako tvrde u opštini Titel, najveći problem pri ojačavanju nasipa na Tisi u toj opštini je nedostatak barži kojima bi bile dopremane vreće s peskom. U Titelu tvrde da ljudi ima dovoljno, ali da ne mogu dovoljno da postignu jer čim se nasip podigne za jedan red, voda dođe do ivice i bedem mora ponovo da se utvrđuje.
Samo Tisa raste
Vodostaj Tise kod Novog Kneževca danas je 932 centimetra, 14 centimetara više nego juče. Kod Sente je zabeležen porast te reke od 12 centimetara i jutros je dostigao 911, rečeno je Beti u Hidrometeorloškom zavodu Srbije. Tisa je kod Titela opala dva centimetra i današnji vodostaj je 814. To je zato što je reč o ušću Tise u Dunav, koji je u opadanju.
Generalni direktor Javnog vodoprivrednog preduzeća Vode Vojvodine Branislav Radanović najavio je da će u naredna dva dana Tisa dostići maksimalan vodostaj i upozorio da je najkritičnije na deonici dugoj 22 kilometra nizvodno od Žablja, gde su nasipi najslabiji i gde se danonoćno vrši ojačavanje nasipa. Radanović je objasnio da je protok vode Tisom veoma veliki, što, u kombinaciji s visokim vodostajem može da dovede do probijanja najslabijih delova nasipa.
Predsednik opštine Titel Milivoje Petrović kaže da vremenski uslovi dodatno otežavaju ojačavanje nasipa, do kog se može doći jedino čamcima, dok stanovnici te opštine strahuju od novog talasa koji dolazi iz Mađarske i koji se kod Titela očekuje između petka i subote. "Iako vodostaj na Dunavu i na mernoj stanici Tise kod Titela opada, na delu pored Žabaljskog mosta tokom protekla dva dana Tisa je porasla sedam centimetara. Na nekoliko mesta voda je već premašila nivo krune nasipa i sada samo ono što smo proteklih 10 dana radili, a to je podizanje i utvrđivanje nasipa džakovima, zadržava vodu. Pošto taj deo uopšte nije rekonstruisan i pošto je nasip u dosta lošem stanju, postoji opasnost i od probijanja", kaže on.
Vlada Srbije otvorila je žiro-račun za pomoć ugroženima od poplava. Broj deviznog računa je 54110-978-371, Devizni račun Republike Srbije, Ministarstvo finansija, Uprava za trezor, sredstva za pomoć ugroženima od poplava na teritoriji Republike Srbije. Uplate iz inostranstva u evrima vrše se po sledećoj instrukciji: Iban kod CS739080054110978371123 kod Narodne banke Srbije preko Deutschebank AGF/M (Deutdeff).
Nivo Save i Dunava u opadanju
Vodostaj Save i Dunava u Beogradu je u opadanju, a kiša koja pada poslednjih nekoliko dana u najgorem slučaju će usporiti taj trend, izjavio je predsednik Gradskog štaba za odbranu od poplava Srđan Jovanović. Jovanović je rekao da na nivo Save i Dunava u Beogradu, koji opada i brže nego što je predviđeno, neće znatnije uticati ni vodostaj Tise. "Sava se povlači pet centimetara dnevno, Dunav malo sporije, četiri centimetra, ali to je očekivano za prva tri ili četiri dana, a onda bi trebalo da ide brže. Sve zavisi od toga kako Sava i Dunav opadaju uzvodno i nizvodno, ono što znamo je da obe reke i uzvodno i nizvodno opadaju brže nego u Beogradu, to je verovatno možda i posledica uliva Tise jer Tisa svojim velikim talasom ne može mnogo da nam poveća vodostaj, ali može da nam uspori pad Dunava. Zadatak je da održimo kontrolu do povratka na kotu vanredne odbrane od poplava i kada se vratimo u taj nivo, svi možemo da odahnemo. Mislim da će se to desiti za pet do šest dana", kaže on.
Gradski štab za odbranu od poplava se, prema njegovim rečima, obratio za pomoć beogradskim opštinama koje nisu bile ugrožene porastom nivoa Save i Dunava, a opština Vračar se prva odazvala tako što je ljudima koji rade na obezbeđivanju nasipa u gradu poslala gumene čizme, kabanice i drugu potrebnu opremu. Jovanović je rekao da, i pored toga što je proteklih dana zabeležen najviši vodostaj u istoriji Beograda, prestonica nije pretrpela dramatične posledice poplava kao neki drugi veliki gradovi na Dunavu.
Oko 900 telefonskih brojeva u Zrenjaninu od utorka ne radi zbog podzemnih voda koje su prodrle u dva kablovska okna. Najveći broj kvarova je u naselju Bagljaš, a šef službe za mrežu u Telekomu Srbija u Zrenjaninu Vitomir Ćurčin rekao je da će ti brojevi biti ponovo u funkciji do kraja dana ili sutra. "Ekipe su na terenu i jakim pumpama izbacujemo vodu, a potom ćemo otkloniti kvar", rekao je Ćurčin. Telekom ima problema i u okolnim selima, gde zbog čišćenja uličnih kanala često dolazi do kidanja kablova.
Londonski Tajms piše da reka Dunav, koja je vekovima svedok burne istorije centralne i jugoistočne Evrope, sada ne samo što ugrožava živote hiljada ljudi u Rumuniji, Bugarskoj i Srbiji, već ukazuje i na slabost centralne vlasti i nedostatak osnovne infrastrukture za borbu protiv poplava u tim zemljama, prenosi BBC.
Tadić i Ilić za izgradnju nasipa
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da su najnoviji problemi s visokim vodostajima reka pokazali da Srbija mora da investira u izgradnju odbrambenih nasipa od poplava. Tadić je, prilikom posete Kanjiži, rekao da je potrebno napraviti i sveobuhvatan plan sanacije poplavljenih područja. Predsednik Srbije posetio je deo Kanjiže Crveni Krst - Madaras, gde velike probleme stvaraju podzemne vode i gde ceo dan, punim kapacitetom, rade pumpe za izbacivanje unutrašnje vode.
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić najavio je danas da će to Ministarstvo izdvojiti 88 miliona dinara za troškove izgradnje nasipa na Tisi kod Belog Blata, Lukinog Sela i Ardaca, saopštila je Opština Zrenjanin.











