
Izvor: B92, 31.Avg.2009, 13:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srednjoškolci putuju u Ameriku
Beograd -- Već petu godinu zaredom Američki savet sprovodi jednogodišnji i jednomesečni program stipendiranja srednjoškolaca iz Srbije.
Cilj programa je da mladi steknu potrebne veštine i unaprede svoje znanje, što će im pomoći u daljoj karijeri. Srednjoškolci zainteresovani za neki od ovih programa mogu se prijaviti na adresi: americancouncilssee.org.
Dvadesetogodišnji Aleksandar Matić iz Loznice četvrtu godinu srednje škole završio je u Americi u Nju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Hempširu preko programa E-smajl Američkog saveta.
Aleksandar, koji je sada student Elektrotehničkog fakulteta, kaže da se američki školski sistem dosta razlikuje od našeg.
Nema drhtanja u klupi zbog toga što ne znate da li će vas profesor prozvati da odgovarate, učenici su dosta okrenuti vannastavnim aktivnostima i dan im je potpuno ispunjen.
"Jedan klasičan dan izgleda tako što se ustaje u šest i odlazi u školu. Škola se otprilike završava u dva po podne, a onda kreću vannastavne aktivnosti, ja sam se bavio glumom, trčanjem i tako do deset uveče, dan je potpuno popunjen”, kaže Aleksandar.
Tara Đelić je godinu dana mlađa od Aleksandra i ona je krenula njegovim stopama, završila je treću godinu srednje škole u Vašingtonu u Ajovi, ali se ipak okrenula društvenim naukama, ove godine je upisala engleski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Tara kaže da je za program Američkog saveta saznala upravo preko TV B92, a cilj odlaska joj je bio da savlda jezik. Ipak ističe da je dobila mnogo više od onoga što je očekivala.
"Kada se vratimo i što smo stariji, evo sada je prošlo skoro godinu dana otkako smo došli, shvatamo koliko je ovo veliko i bitno iskustvo za nas. Vidim koliko sam napredovala što se mojih sposobnosti tiče, liderstva, funkionisanja u gupi, stvarno smo dosta zadovoljni po pitanju vrlina koje smo izgradili svi mi”, kaže Tara.
U Američkom savetu kažu da se program E-smajl stipendiranja srednjoškolaca u Srbiji sprovodi već pet godina i da je kroz njega prošlo više od 250 učenika.
Program je besplatan, učenici borave u američkim porodicama i dobijaju mesečnu stipendiju, a jedino što treba da prođu je testiranje.
"Ima tri tura, odnosno nivoa testiranja. Prvi je testiranje znanja engleskog jezika, drugi je test koji kandidat rešava i pisanje eseja, a treći je intervju na engleskom, test i predavanje biografije sa svim preporukama i interesovanjima”, objašnjava direktorka Američkog saveta za jugoistočnu Evropu Kasandra Pejton.
Pored jednogodišnjeg boravka u Americi, postoji i jednomesečni program kulturne i obrazovne razmene, takođe namenjen srednjoškolcima koji su društveno aktivni.
U okviru ove razmene sledeće godine u julu u našoj zemlji će boraviti i petnaest srednjoškolaca iz Amerike.