
Izvor: RTS, 05.Nov.2018, 00:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Srbija – zemlja izbeglica", svedočenje o istoriji izbeglištva u Srbiji
"Srbija – zemlja izbeglica", trotomno delo Dobrice Vulovića, predstavlja svedočenje o istoriji izbeglištva u Srbiji od 1878. kada su prve izbeglice uoči tursko-hercegovačkog rata došle u Srbiju, o formama i oblicima zbrinjavanja izbeglica tokom oba svetska rata, pa do kraja 20. veka. Da li je to naša sudbina u 20. ili u veku koji je već počeo?
Knjiga je istovremeno lični doživljaj autora, isečak >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << iz istorije institucije koju je vodio, dokumentaristička građa po kojoj će ostati trajno prisutna za sve one koji se zanimaju za fenomene 20. veka. Trotomna studija ima preko 2.000 strana.
"Trebalo je mnogo vremena da se prikupi ogromna građa, da se sistematizuje i to je trajalo desetak, petnaest godina. Mada se ja nisam oslanjao samo na građu, već i na svoja sećanja, ali i sećanja jednog broja aktivnih učesnika u prihvatanju i zbrinjavanju izbeglica. Tu su obrađeni, između ostalog, i razlozi zašto su nastajali ti izbeglički talasi", ističe Dobrica Vulović, autor knjige.
"Ako kažemo da je komesarijat opstajao suštinski na energiji desetine onih koji su u njemu provodili dan i noć pokušavajući da se bore za te izgubljene duše koje plutaju po Balkanu, već to govori. Ako kažemo da je dokumentacija o tome uništena, što govori takođe o nekom vidu ne samo nepoštovanja nego gubitka sećanja, gubitka memorije o onome što se dešavalo početkom devedesetih godina i verovatno i namere da se to zaboravi, da se to nikada ne spomene, da to ostane nešto što je u granicama mita ili izmišljenih priča, ova knjiga sve to pobija", naveo je akademik Ljubodrag Dimić.
Svaka reč može da se proveri u dokumentaciji, a tu je i mnoštvo fotografija koje su uvek glasne i rečite, pregršt karata, statistika, upitnika i odgovora, stotine likova, ljudi sa imenom i prezimenom.