Izvor: Danas, 28.Feb.2015, 11:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija da privede odgovorne

Njujork, Beograd - Srbija nije privela pravdi sve odgovorne za prisilne nestanke, niti je zaštitila prava žrtava prisilnih nestanaka i članova njihovih porodica. To je jedan od zaključaka nedavno održane sednice Komiteta Ujedinjenih nacija za prisilne nestanke na kojoj je razmatran izveštaj o primeni Međunarodne konvencije o zaštiti svih lica od prisilnih nestanaka, koju je Beograd ratifikovao 2011. godine.

Alternativni izveštaj o primeni te konvencije, Komitetu UN su dostavili >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << Fond za humanitarno pravo (FHP) i međunarodna organizacija Amnesti internešenel (AI). Kako je naveo AI, obim preporuka Komiteta upućenih Srbiji otkrivaju neuspeh vlasti da ispune obaveze u skladu s Konvencijom. Prema nalazima Komiteta, Srbija treba da osigura da svi slučajevi prisilnih nestanaka budu u potpunosti i nepristrasno istraženi bez odlaganja, a da svi odgovorni - uključujući komandni kadar i civilne lidere - budu kažnjeni u skladu sa težinom počinjenog zločina. Komitet je posebno naglasio potrebu da se pravdi privedu svi odgovorni za transport tela kosovskih Albanaca na tajne lokacije u Srbiji.

Komitet je naglasio i obavezu Srbije da zaštiti prava porodica nestalih i preporučio uvođenje sveobuhvatnog i rodno senzitivnog sistema reparacija i pristup medicinskoj i psihološkoj rehabilitaciji svima koji su pretrpeli štetu i direktne posledice prisilnog nestanka. Među merama je i uključivanje zaštite prava porodica žrtava nestalih u postojeći Nacrt zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica.

Komitet je preporučio Srbiji da Tužilaštvu za ratne zločine obezbedi dovoljno ljudskih, tehničkih i finansijskih resursa, kao i da u civilnim i vojnim službama suspenduje one pojedince za koje postoji sumnja da su učestvovali u izvršenju prisilnog nestanka. Komitet je pozvao Srbiju i da sprovede istragu o svim slučajevima zastrašivanja i pretnji svedocima ratnih zločina i osnaži Jedinicu za zaštitu svedoka da bi se garantovali najviši standardi zaštite.

FHP o nestalima

Fond za humanitarno pravo ukazao je Komitetu UN  za prisilne nestanke na neadekvatan zakonski okvir o pravnom položaju nestalih osoba i njihovih porodica u Srbiji, neefikasnu sudsku zaštitu prava na naknadu štete porodica prisilno nestalih, kao i na nedostatak istraga o slučajevima sakrivanja tela kosovskih Albanaca u masovnim grobnicama u Srbiji.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.