Srbija će se rešiti opasnog otpada

Izvor: Blic, 26.Apr.2009, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija će se rešiti opasnog otpada

Ministarstvo za zaštitu životne sredine planira izgradnju fabrike za preradu i uništavanje opasnog otpada u blizini Ćuprije, a korist neće biti samo finansijska, već i ekološka - kaže Aleksandar Vesić, pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine.



Gradnja fabrike za fizičko-hemijski tretman otpada bi se odvijala u dve faze. Prva faza, čija realizacija počinje naredne godine, predviđa izradu glavnog projekta, tehničko-tenderske dokumentacije, kao i izradu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Za ovu fazu, iz fondova Evropske unije biće odvojeno tri miliona evra. Druga faza projekta, planirana za 2011. godinu, podrazumevala bi izgradnju infrastrukture i obuku svih zaposlenih u postrojenju i sistemu upravljanja opasnim otpadom, a jedanaest miliona evra bi se opet slilo iz evropskih fondova.

Fabrika će se graditi na takozvanim „Dobričevskim tablama", zemljištu u vlasništvu Ministarstva odbrane, koje se nalazi nekoliko kilometara van Ćuprije.

– Sav opasan neorganski otpad koji sadrži hromate, galvanske rastvore, kao i rastvore kiselina i baza biće tretiran odgovarajućim postupcima. Cilj nam je da postrojenje za fizičko-hemijski tretman otpada obradi svu količinu neorganskog otpada koji se proizvede u Srbiji – kaže Aleksandar Vesić, pomoćnik ministra životne sredine.

Kapacitet fabrike bi iznosio 43.000 tona godišnje, a svi ostaci procesa neutralizacije otpada bili bi iskorišćeni, ukoliko imaju upotrebnu vrednost. Takođe, radioaktivni, eksplozivni i kancerogeni otpad se ne bi uništavao u postrojenju, niti bi se otpad spaljivao, kao što građani strahuju.

Izgradnja fabrike bi Ćupriji donela 200 miliona dinara iz Nacionalnog investicionog plana za realizaciju projekata na njenoj teritoriji. Pored izgradnje infrastrukture i putne mreže, otvaranje fabrike podrazumeva i nova radna mesta, pa će posao u fabrici i skladištu moći da nađe 124 ljudi.

Počelo čišćenje Savskog jezera

Podvodnim čišćenjem Savskog jezera na Adi ciganliji, započetim juče, nastavlja se akcija „Očistimo Srbiju" koja za cilj ima podizanje svesti građana o očuvanju životne sredine.

Oliver Dulić, ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja, rekao je da se Ministarstvo zalaže za restriktivnije mere protiv zagađivača, ali i za promotivne i edukativne mere, koje će uticati na svest građana. Podršku akciji dao je i Vlade Divac predsednik Olimpijskog komiteta Srbije.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.