Srbi u Beču dobili crkvu na poklon

Izvor: Blic, 16.Nov.2011, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi u Beču dobili crkvu na poklon

Oko 150.000 pravoslavnih Srba koji žive u Beču moći će uskoro da svoje verske potrebe obavlja u novom hramu koji su na poklon dobili od tamošnje katoličke nadbiskupije.

Crkva Nojlerhenfeld može da primi i do hiljadu vernika i mnogo je veća od Hrama Uspenija Presvete Bogorodice, smeštenog u iznajmljenoj zgradi od Evangelističke crkve, u kojoj su se pravoslavni vernici do sada okupljajli.

Dodela hrama, međutim, nije prošla bez protesta. Odluka bečkog nadbiskupa >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Kristofa Šenborna da spoji dve parohije i da crkvu Nojlerhenfeld pokloni srpskoj crkvenoj opštini, naljutila je katolike ovog kraja, naročito Poljake, koji su se žalili Svetoj stolici u Rimu.

Pre dva dana, iz Rima je stigao konačan odgovor. Vatikan je odbacio žalbu poljskih katolika i priznao odluku bečkog nadbisksupa.

U austrijskoj prestonici, inače, postoje, 174 rimokatoličke crkve za 750.000 vernika i samo tri pravoslavna hrama za 150.000 pravoslavnih vernika.

Hram u Nojlerhenfeldu izgrađen je 1753. godine.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.