Izvor: B92, 21.Jul.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Spremni planovi i programi
Beograd -- Ministarstvo prosvete je u obavezi da do 4. avgusta objavi nove nastavne programe i planove.
Kako je za B92 izjavila ministarka prosvete Ljiljana Čolić ti programi i planovi su u potpunosti gotovi i trenutno traje procedura po kojoj svoje mišljenje treba da da pokrajinski sekretarijat za obrazovanje.
Ministarka kaže da programi i planovi nisu bitno izmenjeni u odnosu na prethodne: "Bitnijih promena nema. Ono što je zakon propisao, to smo mi ispoštovali >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u sadržajnom smislu. Želim da kažem da smo se trudili da rasteretimo neke predmete, konkretno matematiku. Smatrali smo da je gradivo preobimno i prekomplikovano za prvi razred, tako da smo izvršili određene korekcije. Videće se da tu nema bitnijih promena. Da naglasim, uveli smo novi predmet, Zdravstveno vaspitanje, koje će se u školama držati u saradnji sa domovima zdravlja. Smatramo da će to biti koristan predmet".
Pošto učitelji i nastavnici još uvek nisu upoznati sa sadržajem novih nastavnih programa, na pitanje da li očekuje probleme s obzirom na skori početak nove školske godine, ministarka je odgovorila: "Mi ne očekujemo da će imati velikih problema, zato što velikih promena nema. Onog trenutka kada to bude objavljeno, kada se pojavi u službenom glasniku, biće jedan javni dokument. Eventualno, da se ne lažemo, može biti problema vezanih za udžbenike, ali to je nešto o čemu sam ranije govorila, da je na čudan način išla ta procedura, da su prvo rađeni udžbenici, pa onda planovi i programi, ali, pošto programi, ponavljam, nisu toliko bitno različiti, ne bi ni tu trebalo da bude velikih problema", kazala je Čolić.















