Spor radnika i Agencije zaustavio Ravanicu

Izvor: S media, 31.Jul.2009, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spor radnika i Agencije zaustavio "Ravanicu"

Fabrika keksa "Ravanica", poznati izvoznik "bonžite" na švedsko i sitnih kolacac na francusko tržšte, posle 50 godina rada, prekinula je proizvodnju i radnike poslala na plaćeni odmor, zbog spora sa Agencijom za privatizaciju.

Predsednik Skupštine "Ravanice" i pravnik u ovom preduzeću Dragana Jovanović izjavila je novinarima da je fabrika stala "krivicom Agencije za privatizaciju jer su pojedinci iz agencije, koji su preko vlade ušli u Upravni odbor fabrike, paralisali >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << njen rad".

Upravni odbor je onemogućio direktoru Milutinu Vasiću da vrši plaćanje iznad 5.000 dinara a sa tim parma se ne mogu kupiti sirovine, platiti energenti, jednostavno ne mogu se obezbediti uslovi za normalno funkcionisanje preduzeća, objasnila je ona.

Uz napomenu da je "Ravanica" sve do maja "normalno radila, proizvodnja tekla, zaposleni redovno primali plate", Jovanovićeva je istakla da je "nelegitimni" Upravni odbor sa predsednikom Ivanom Djukanovićem na čelu, koga je vlada imenovala za prestavnika društvenog kapitala izvan preduzeća, ograničio ovlašćenje direktoru do sume od 5.000 dinara.

Tim potezom Vasiću je onemogućeno da organizuje proizvodnju i mašine su stale, svi radnici su 13. jula otišli na plaćeni odmor, kazala je ona.

Prema njenim rečima, ovlašćenje da neograničeno raspolaže sredstvima dato je Dragiši Iliću, koji je čuvar u Istražnom zatvoru u Ćupriji, a koji je, nakon protesta radnika pred njegovom kućom u Senju 8. juna podneo ostavku.

Medjutim, 32 dana posto je podneo ostavku, Agencija ga ponovo 10. jula upisuje za zakonskog zastupnika "Ravanice" i on svojim "nečinjenjem nastavlja da uništava preduzeće", kazala je Jovanovićeva.

Ona je podsetila da su radnici "Ravanice" nedavno, zbog ovakvih poteza Agencije, protestovali ispred zgrade vlade u Beogradu i jasno poručili da "priznaju samo legitimne organe upravljanja koje su sami izabrali u skladu sa statutom preduzeća".

"Mi mislimo da je vlada imenovala prestavnike društvenog kapitala u Upravni odbor 'Ravanice' da obezvrede vrednost preduzeća, da bi ga pojedinci iz Agencije posle prodali njihovom kupcu", rekla je Jovanovićeva.

U saopštenju Agencije, objavljenom na sajtu povodm protesta radnika "Ravanice" u Beogradu, stoji da su "spoljni prestavnici društvenog kapitala imenovani nakon godina opstrukcije procesa privatizacije u tom preduzeću".

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.