
Izvor: RTS, 10.Jun.2021, 19:23
Spasovdanska litija u Beogradu
Predstavnici Grada, sveštenici, građani, predvođeni patrijarhom srpskim Porfirijem, krenuli su u Spasovdansku litiju ulicama glavnog grada, u slavu Beograda.
Uz oglašavanje zvona u svim gradskim crkvama u 19 sati krenula je litija koju predvodi patrijarh Porfirije.
Litija je formirana ispred Vaznesenjske crkve, u Ulici admirala Geprata, odakle će se kolona kretati ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana preko Slavije i dalje Bulevarom oslobođenja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << do Hrama Svetog Save na Vračaru, gde će biti služen moleban za Beograd i njegove stanovnike, a patrijarh će održati litiju.
Odmah za patrijarhom u litiji su lekari i medicinski radnici koji se više od godinu dana bore za živote u pacijenata u kovid sistemu.
U litiji učestvuju predstavnici Grada Beograda, sveštenici, članovi beogradskih crkvenih horova, predstavnici različitih gradskih službi i građani. Takođe, prisutan je i iguman sa Hilandara.
Zbog epidemije koronavirusa, litija izgleda nešto drugačije pošto su građani podeljeni u grupe i zamoljeni da nose zaštitne maske.
Mošti Svete Petke i despota Stefana Lazarevića nose se kroz litiju, kao i izvorni barjak Grada Beograda.
Na Trgu Slavija puštena je srpska himna "Bože pravde".
Ovogodišnji domaćin slave je gradonačelnik Zoran Radojičić. Prošle godine, zbog pandemije koronavirusa, litije nije bilo.
Saobraćaj u ovom delu grada zatvoren je od 19 do 21 čas.
Simbol stalnog uzdizanja grada iz pepelaOd kada je despot Stefan Lazarević 1403. godine ustoličio Beograd kao prestonicu, u čast obnove i napretka, grad je kao svoju krsnu slavu uzeo Vaznesenje Gospodnje - Spasovdan.
Ova slava simbolično ukazuje na stalno uzdizanje – vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost, izražavajući duševnu i moralnu snagu naroda prekaljenog u slavnoj prošlosti.
Današnju formu slavskog obreda uobličio je 1862. godine mitropolit beogradski Mihailo Jovanović, tada i poglavar Crkve Kneževine Srbije, na čiji je predlog, upućen knezu Mihailu Obrenoviću, 1863. godine sagrađena Vaznesenjska crkva.
Ova crkva uspela je da sačuva originalni barjak Uprave grada.
Obeležavanje Spasovdana u Beogradu počelo je jutros liturgijom koju je služio patrijarh Porfirije.
Veliki značaj Spasovdana u narodu Spasovdan je pokretni praznik, ali se uvek praznuje u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a deset dana pre Duhova.
Koliki mu je značaj oduvek narod davao vidi se po tome što je najveći istorijsko-pravni dokument srpske srednjovekovne države, čuveni Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349, a dopunjen takođe na Spasovdan 1354. godine.
Osim kao stočarski i ratarski praznik, slavi se i kao Krsna slava, ali i zavetina za čitavo selo.
Ne rade se danas teški poslovi, u znak poštovanja prema velikom prazniku koji, prema verovanju, može da spasi kuću od nevolje, a decu od bolesti.
Spasovdanska litija i moleban u Hramu Svetog Save u Beogradu
Izvor: RTS, 10.Jun.2021
Predstavnici Grada, sveštenici, građani, predvođeni patrijarhom srpskim Porfirijem, prošetali su u Spasovdanskoj litiji ulicama glavnog grada, u slavu Beograda. Veliki broj vernika prisustvovao je molebanu u Hramu Svetog Save. . Uz oglašavanje zvona u svim gradskim crkvama...