Izvor: Blic, 01.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Serija štrajkova

Serija štrajkova

BEOGRAD - Predstavnici dva najveća sindikata UGS 'Nezavisnost' i Samostalnog sindikata Srbije ističu da tokom proleća možemo očekivati seriju štrajkova. Oni smatraju da će najveće nezadovoljstvo iskazati zaposleni u velikim javnim preduzećima, koji će protestima pokušati da se zaštite od najavljenih otpuštanja. Oba sindikata ističu da će biti pokušaja da se radnički bunt iskoristi u političke svrhe.

Milenko Smiljanić, predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Samostalnog sindikata Srbije, kaže za 'Blic' da dva najveće sindikata planiraju zajedničke akcije za Prvi maj.

- Tog dana nećemo slaviti, već ćemo razviti naše sindikalne zastave i tražiti ono što su drugi izvojevali u 19. veku - kaže Smiljanić ističući da smo se 'opasno približili' situaciji kada će radnici iz svih delatnosti biti nezadovoljni.

- Nezadovoljni su u javnim preduzećima, metalski kompleks će morati vrlo brzo da razreši svoju situaciju, tekstilci imaju bedne plate, a na njihovom radu se zarađuju milioni. Socijalnog dijaloga sa Vladom nema. Kada kažemo da Vlada ne radi dobro, pitaju nas koja je alternativa. Pitaju hoćete da vam se vrate Sloba ili Šešelj. Mi onda treba da kažemo: 'Nema veze, jašite nas još tri godine'. E, nećemo niko da nas jaše. Hoćemo da živimo od naših plata - kaže Smiljanić.

Branislav Čanak, predsednik UGS 'Nezavisnost', kaže da je sasvim izvesno da nas u narednom periodu očekuje talas štrajkova i to i iz socijalnih i iz političkih razloga - Socijalni razlozi su očigledni. A, što se političkih razloga tiče svi love u mutnom, a partije preko svojih ljudi u sindikatima pokušavaju da iskoriste radnički bunt za svoje potrebe - kaže Čanak za 'Blic'.

On navodi da je teško predvideti da li će ta serija štrajkova prerasti u opšti sindikalni bunt.

- Mi nećemo učestvovati u bilo kom protestu gde prepoznamo političke motive - precizira Čanak.

Prema njegovim rečima trenutno su najugroženiji veliki sistemi.

- Sada je na dnevnom redu JAT, a ko je sledeći teško je proceniti, jer Vlada to vešto krije. Pitaćemo predstavnike Svetske banke i MMF, jer oni sigurno znaju i sa njima imamo bolju saradnju nego sa Vladom. Činjenica je da u velikim sistemima ima viška zaposlenih, ali je važno da li će Vlada ponuditi socijalni dijalog ili će ove ljude prepustiti njima samima - ističe predsednik UGS 'Nezavisnost'

Čanak kaže da je teško dati procenu koliko trenutno ima nezaposlenih u Srbiji. - Vlada se ponaša kao da uopšte nema nezaposlenih. Ministar Dragan Milovanović je u vreme natezanja oko konstituisanja Vlade Srbije rekao: 'Evo šta nam rade, a 140.000 radnih mesta čeka da bude popunjeno čim se formira Vlada'. Nisam čuo da je bilo ko zaposlen, a kamoli 140.000 ljudi - ističe Čanak. T.Aleksić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.