Izvor: B92, 04.Jan.2011, 14:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šabić: Koristite svoja prava
Beograd -- Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pozvao je pravna lica da poštuju odredbe novog zakona o zaštiti potrošača.
U saopštenju poverenika Rodoljuba Šabića pozivaju se građani da svoja prava koriste i u slučaju povrede traže zaštitu i odgovornost prekršilaca.
Zakonom koji je stupio na snagu 1. januara su za "nasrtljivo poslovanje" zakonom predviđene oštre novčane kazne i u pravni poredak jsu uneti značajni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << instrumenti zaštite privatnosti i podataka o ličnosti, ocenjuje poverenik.
"Članom 25. Zakona o zaštiti potrošača izričito je predviđeno da su oblici poslovanja koji se, bez obzira na konkretne okolnosti, smatraju "nastrljivim poslovanjem”, poseta potrošaču u njegovom domu odnosno stambenom prostoru bez njegove prethodne saglasnosti, a takođe i višestruko obraćanje potrošaču protivno njegovoj volji telefonom, faksom, elektronskom poštom ili drugim sredstvom komuniciranja na daljinu”, izjavio je Šabić.
On je dodao da je i jedno i drugo dopušteno samo ako je u funkciji realizacije već postojećeg ugovora, a da su kazne za prekršioce od 300.000 dinara do dva miliona za pravna lica, a za preduzetnike od 50.000 do 500.000 dinara.
„Dosledna primena ovih zakonskih odredbi može dati značajan doprinos suzbijanju prisutne haotične, za građane često uznemiravajuće i nervirajuće prakse u poslovanju mnogih privrednih subjekata i preduzetnika, a samim tim i obezbediti nivo zaštite privatnosti odnosno zaštite podataka o ličnosti koji će biti bliži standardima EU i savremenog demokratskog sveta uopšte", navodi se u pisanoj Šabićevoj izjavi.
Šabić: Zakon o ptrošačima štiti privatnost
Izvor: Blic, 04.Jan.2011
Zakon o zaštiti potrošača, pored novih uslova specifičnih za zaštitu potrošača, eksplicitnim definisanjem "nasrtljivog poslovanja", uneo je i značajne dodatne instrumente zaštite privatnosti, odnosno podataka o ličnosti, saopštio je danas poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu...
Od bankara nema zaštite
Izvor: Vesti-online.com, 05.Jan.2011, 14:05
Zakon o zaštiti potrošača koji je 1. januara stupio na snagu u Srbiji i dalje štiti banke koje imaju pravo da kako hoće menjaju kamate na potrošačke kredite, građanima reklame padaju na glavu, struju im isključuju po članu drugog zakona - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije...















