Izvor: Kurir, 28.Sep.2010, 08:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SLOBODNO UBIJAJTE MIŠEVE
BEOGRAD - Gazite, al’ ne preterujte! Iako je Ministarstvo za zaštitu životne sredine donelo pravilnik o zaštiti pojedinih životinja, ni ono samo ga ne poštuje.
BEOGRAD - Gazite, al’ ne preterujte!
Iako je Ministarstvo za zaštitu životne sredine donelo pravilnik o zaštiti pojedinih životinja, ni ono samo ga ne poštuje.
Kako smo juče napisali, postoji odštetni cenovnik po kome ubijanje različitih insekata i životinja, kao što su mravi, bubamare, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << puževi, miševi, patke, mora da se plati, a postoji mogućnost i da neko zbog toga dobije od tri meseca do tri godine zatvora.
Međutim, videvši da je „vrag odneo šalu“ i da se ogroman broj građana uznemirio zbog ovog cenovnika, nadležni iz Ministarstva rekli su da „sve to stoji, ali nije baš tako“...
- Zaista ne znam da li je bilo slučajeva primene tog cenovnika, to jest da li je počela da se naplaćuje nadoknada za ubijanje navedenih životinja - iskrena je Tatjana Babić, šef odseka Republičke inspekcije za zaštitu životne sredine. Prema njenim rečima, tačno je da treba pozvati Ministarstvo ukoliko u kuću uđe zaštićena životinja, ali da se tu pre svega misli na velike, kao što su, recimo, ris ili retke vrste ptica.
Na naše pitanje zbog čega se insekti i životinje nalaze u grupi zaštićenih divljih vrsta, ona kaže da su ih u tu grupu svrstali naučnici, jer su ustanovili da su i one ugrožene.
- Za građane je značajnije da znaju da su hvatanje, držanje, ubijanje zaštićenih divljih vrsta životinja, kao i trgovina njima, Zakonom o zaštiti prirode kažnjivi i da kazne za pravna lica iznose od 500.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička od 5.000 do 50.000 dinara. Krivičnim zakonom je predviđena i kazna zatvora od tri meseca do tri godine - saopštila je Babićeva.
Ekipa Kurira
Razgovor o žabama
Kurir: Dobar dan. U Kuriru sam pročitala da je kazna za ubijanje zelenih žaba 1.200 dinara po komadu, a ja živim u Krnjači, gde ih ima u izobilju. Stalno nam ulaze u kuću, a desilo mi se nekoliko puta da ih po mraku nagazim.
Službenik: Ne brinite, gospođo, niko vas neće goniti zbog jedne žabe. To su oni u Kuriru malo naduvali.
Kurir: Ali mi smo na vašem sajtu videli odštetni cenovnik za zaštićene divlje vrste, gde piše da je kazna za ubijanje zelene žabe 1.200 dinara po komadu.
Službenik: Da, ali to ne znači da ćemo nekoga da kaznimo ako slučajno zgazi jednu žabu. To se odnosi na slučajeve kad neko namerno ubije ogroman broj žaba.
Kurir: Tamo piše i da treba da pozovemo ministarstvo kad nam neka zaštićena životinja uđe u kuću. Znači li to da ja treba da vas zovem u tom slučaju?
Službenik: Pa, ako vi mislite da treba, vi pozovite.
Kurir: Dobro, hvala, doviđenja.
Razgovor o miševima
Kurir: Dobar dan! Pročitao sam u Kuriru tekst o zaštićenim životinjama, a vaše kolege iz ministarstva su me uputile na vas (odsek prirode). Moji imaju problema sa poljskim miševima, pa ne znam šta da radimo. Je l’ ćemo platiti kaznu?
Službenik: Ma dajte, ljudi, čime se vi bavite! Pa i ja imam mrave, pa ih ubijam!
Kurir: Ali ovo su poljski miševi, piše da ću platiti 10.000 dinara za svakog miša koga ubijem.
Službenik: Slobodno postavite mišolovku. Pacov ko pacov.
Kurir: Znači, neću platiti kaznu?
Službenik: Valjda imate pametnije stvari u životu. Ako vi zaista verujete Kuriru, onda imate druge probleme...










