SFRJ izbrisana iz udžbenika

Izvor: S media, 04.Okt.2011, 23:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SFRJ izbrisana iz udžbenika

Usvojene izmene nastavnih programa za gimnazije. Nema više ni šest republika, srpsko-hrvatskog jezika, državne granice su pomerene.

SFR Jugoslavija konačno je, dve decenije otkad je nestala sa mape, zvanično izbrisana i iz nastavnih programa. Nema više ni šest republika, srpsko-hrvatskog jezika, državne granice su pomerene...

Ali, prosvetna javnost nezadovoljna je što su ovo, manje-više, jedine promene koje su im doneli izmenjeni nastavni programi za >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << gimnazije, koje je pisao Zavod za unapređenje obrazovanja, a usvojio Nacionalni prosvetni savet.

Najsporniji je bio srpski jezik, čije izmene na kraju nisu ni usvojene.

- Savet nije prihvatio te inovacije, jer su članovi koji se bave srpskim jezikom i književnošću imali niz zamerki - objašnjava za ”Novosti” prof. dr Desanka Radunović, predsednica NPS. - Izmenjeni su samo ciljevi nastave i napravljene nužne izmene u nazivu jezika i države.

Učenici izbezumili učiteljicu morbidnom šalom! (VIDEO)

Udžbenici: Besplatno, a skupo!

U školskim klupama 2.800 odraslih

Da su promene u nastavnim programima zaista ”kozmetičke” potvrđuje i Miodrag Sokić, predsednik Foruma beogradskih gimnazija. On kaže da su njegove kolege iz cele zemlje, okupljene oko Konferencije gimnazija Srbije, nezadovoljne, jer programi nisu suštinski menjani.

- I ono što je predloženo kao izmena bilo je loše. Pojedina dela koja su pisali Vladan Desnica, Miloš Crnjanski, Đura Jakšić, Danilo Kiš i mnogi drugi pisci izgubila bi svoje mesto. Išlo se na to da se što više smanje bilo kakva nacionalna obeležja - tvrdi Sokić. - Na sednici NPS nisu nam čak ni dozvolili da pročitamo pismo kojim izražavamo nezadovoljstvo.



Drugi predmet koji je, prema Sokićevom mišljenju, sporan, je informatika, jer je, tvrdi, neopravdano proširen nastavni program.

Osim iz srpskog jezika i književnosti i iz ostalih predmeta prognana je Jugoslavija. I u njima su promene, takođe, ”kozmetičke”, a i na one koje su usvojene NPS je imao brojne zamerke. Ipak, usvojili su 23 nastavna programa.

(Novosti)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.