Izvor: Politika, 18.Jul.2013, 23:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rodnom kraju poklonio i dom kulture

O trošku Milomira Glavčića u Jošaničkoj Banji sagrađena pozorišna sala, vrtić i biblioteka, a u Kraljevu se ubrzano podiže novi most preko Ibra

Jošanička Banja – Otvaranje doma kulture bio je juče povod za narodno veselje, igru i pesmu u Jošaničkoj Banji, mestu koje je odavno „izbledelo” na turističkoj mapi Srbije i već godinama je u senci znatno poznatijeg Kopaonika. Malo se ulagalo u Banju, pa su možda baš zbog toga, meštani sa posebnom radošću >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dočekali otvaranje najlepšeg objekta u naselju, na uzvisini pokraj osnovne škole. Na prostoru od oko šeststo kvadrata smeštena je moderno opremljena pozorišna dvorana, na kojoj bi pozavideli i okolni gradovi, vrtić i biblioteka.

A sve to dar je njihovog bivšeg komšije i rođaka u dalekom svetu Milomira Glavčića iz Kanade. Gradnju pomenutog doma kulture platio je oko 260.000 evra, a pridružila mu se i opština Raška, kojoj Jošanička Banja pripada, obezbedivši plac i infrastrukturu u vrednosti od 70.000 evra. Tako su za godinu dana majstori okončali posao pa je juče presečena vrpca, objekat je osveštao vladika šumadijski Jovan, a na pozornici su nastupili članovi KUD „Jošanička Banja”. Dom će nositi ime darodavca, a biranim rečima Milomiru Glavčiću zahvalio je Jovan Čorbić, predsednik raščanske opštine. Pohvala „do neba” od meštana i zvaničnika bilo je i za Radoja Glavčića, koji već godinama predlaže i nadzire radove na gradnji crkava, puteva, domova, mostova... koje njegov stric Milomir rodnom kraju i zemljacima poklanja. Tako je u Srbiju, ponajviše u ovaj kraj, iz daleke Kanade stiglo oko šest miliona evra.

Darodavac na svečanost nije došao, uostalom u Srbiji nije bio šest decenija, ali je za ovu priliku osnovnoj školi poslao dar od šest hiljada evra. Takođe, novcem je darivao po tri najbolja đaka iz svakog odeljenja, a meštanima se obratio pismom koje je ovde pročitano i u kome između ostalog piše:

„Iz Srbije dobijam mnogo pisama, ljudi me mole za pomoć a ja ne mogu svima da udovoljim. No, primetio sam da većina njih kudi vlast i državu. Nemojte, nemojte samo od države da očekujete pomoć već, prema poznatoj izreci, pitajte se šta vi za nju činite. Trudite se da državi budete bolji partneri i ne očekujte samo od nje posao već ga sami pribavljajte. Vidite, ja sam tu u toj školi učio, bio siromah i siroče pa sam na odmoru nudio iz korpice meštanima kruške, jabuke i šljive iz mog sela i tako zarađivao za hleb. Posle sam, kao mladić, u Grčkoj, iako stranac, našao unosan posao a kada sam se ovde skrasio od kanadske države nisam ništa ni tražio ni očekivao, ali sam uspeo u biznisu i do sada toj državi platio oko 20 miliona dolara poreza. Zato, dragi moji Srbi, manje odmora i hlada, više rada”, poručio je skupu Milomir Glavčić.

Nedavno je „Politika” pisala o donaciji ovog patriote i humaniste gradu Kraljevu od milion evra za izgradnju mosta preko Ibra. Ta svota podstakla je radove pa će Ibar novim mostom dužine 240 a širine 11 metara uskoro biti premošćen.

– Uradili smo polovinu posla. Da budem iskren, sada bismo morali da zastanemo čekajući priliv para iz budžeta da nije bilo ove donacije. Ovako ćemo ispuniti ono što je Milomir Glavčić od nas jedini tražio – poštovanje rokova i kvalitet gradnje. Tako ćemo most otvoriti, kako smo se i dogovorili, do 1. avgusta 2014. godine – ističe Nenad Nerić, direktor Direkcije za urbanizam i izgradnju u Kraljevu.

M. Dugalić

objavljeno: 19.07.2013.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.