Izvor: B92, 04.Apr.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rehabilitacija, koga?

Beograd -- Skupština počela raspravu o Predlogu zakona o rehabilitaciji svih osoba koje su zbog ideoloških razloga bilo proganjani od 6. aprila 1941.

U obrazloženju zakona, koji je u skupštinu stigao sa potpisom premijera Koštunice što inače nije praksa, navodi se da je taj zakon moralni čin i obaveza demorkatske Srbije, i jedan od načina da se raskine sa autoritativnom prošlošću i komunističkim režimom.

Zahtev za rehabilitaciju mogu pokrenuti svi koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << smatraju da su od početka II svetskog rata do danas na bilo koji način bili žrtve režima. Zahtev se upućuje Okružnom sudu u Beogradu, a veće od troje sudija odlučivaće da li će biti uvažen. Rehabilitaciju mogu da traže i članovi porodica osoba koje više nisu među živima.

Potredsednik skupštine i unuk Dragoslava Draže Mihailovića, Vojislav Mihailović kaže da će po donošenju zakona podneti zahtev za rehabilitaciju svoga dede, vođe četničkog pokreta u Srbiji: "Ne samo ja, nego i većina ljudi u Srbiji smatra da je to bio jedan montiran proces u kome je osuđen jedan nevin čovek. Da nesreća bude veća, osuđen je jedan junak, đeneral Draža Mihajlović koji je prvi podigao ustanak protiv ondašnje snažne fašitičke Nemačke."

Dragoljub Mićunović, i sam žrtva komunističkog režima, koji je bio na Golom otoku, smatra da zakon o rehabilitaciji ne rešava problem. On kaže da nije jasno kako se mogu rehabilitovati oni koji su bez sudske presude jednostavno odvedeni u logor: "Ja imam barem deset nekakvih uverenja da nisam nikada ni suđen ni kažnjavan, što je istina, jer da bi vas neko kaznio mora da postoji sudija koji vas kažnjava, odnosno tužilac, mora da postoji neki proces. Pošto toga nije bilo onda jednostavno sada se postavlja pitanje kako i ko da me rehabilituje. Tako da je ovo jedna deklaracija u kojoj se osuđuje komunizam za sva zla koja su tu stvorena i time je vlada oprala ruke. Meni bi bilo ponižavajuće i smešno da sada ja previjem tabak pa se obratim Zoranu Stojkoviću da me on sada rehabilituje za nešto što je bilo pre 60 godina."

Socijalisti i radikali protive se donošenju zakona. Ivica Dačić i Milorad Mirčić najviše zameraju što se zakonom mogu rehabitilitovati i saradnici okupacije. "Mi mislimo da je to samo nastavak pokušaja revizije istorije i postoji velika opasnost da oni koji su sarađivali sa okupatorom na neki način budu rehabilitovani. Tako da se može očekivati da se pokrene postupak za Milana Nedića koji je bio predsednik vlade u vreme okupacije Srbije", kaže Dačić, dok Mirčić smatra da je ovo uvod u zakon koji je u obaveznosti ova vlast da donese a to je vraćanje imovine folksdojčerima i svima koji su bili na strani fašitičke Nemačke.

Međutim, ministar pravde Zoran Stojković kaže da zakon donekle može ispraviti istorijske nepravde. Na pitanje da je i sam kao sudija pre dvadesetak godina u političkom procesu osudio šestoricu intelektulaca zbog "ugrožavanje temelja socijalističkog poretka", ministar Stojković kaže da i oni, ako postoje razlozi, mogu podneti zahtev: "Ako ima razloga postoji mogućnost, ali govorite o ljudima, a očigledno ne znate nego neko vam je dao instrukciju. Tako da pitajte njega ko ga je osudio, ja nisam, njega je osudio Vrhovni sud a ne ja. A sud će u svakom slučaju oceniti ako ima razloga jer ovo je zakon koji principijelno reguliše stvari."

Imena svih osoba koja će sudskom odlukom biti rehabilitovana biće objavljivana u Službenom glasniku.

Završena načelna rasprava

Skupština Srbije završila je večeras načelnu raspravu o Predlogu zakona o amnestiji. Predlogom zakona o amnestiji predviđeno je oslobađanje od krivične odgovornosti i gonjenja svih koji su izbegavali služenja vojnog roka od 7. aprila 2000. godine do dana usvajanja zakona.

Tom vladinom predlogu oštro su se suprotstavili poslanici Srpske radikalne stranke i Socijalističke partije Srbije koji su najavili da će glasati protiv tog predloga. Poslanici SRS su kritikovali predložena rešenja, ocenjujući da je predloženi zakon poziv na rušenje države i poziv za odbijanje služenja vojnog roka.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.