Izvor: B92, 27.Maj.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reciklaža elektronskog otpada

Beograd -- Više od 90 odsto mobilnog telefona može se reciklirati. Prikupljanje starih kompjutera, telefona i televizora još neorganizovano.

Preduzeće Eko-metal je prošle godine recikliralo 1.100 tona računara, mobilnih telefona i drugog elektronskog otpada. Direktor Eko-metala Vladimir Babić kaže da bi kompanije koje se bave prodajom i distribucijom računara, mobilnih telefona i kućnih uređaja trebalo da budu pokretači organizovanog prikupljanja elektronskog otpada, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji šteti okolini jer oslobađa toksične materije.

Vladimir Babić navodi da se reciklažom mobilnih telefona dobija 70 odsto plastike, osam odsto bakarnih i 12 procenata aluminijumskih komponenti, a tri procenta čine štampana kola.

LCD-ekrani mobilnih telefona su veoma opasan elektronski otpad i za njihov izvoz radi dalje reciklaže zapadnim kompanijama Eko-metal plaća 0,25 centi po kilogramu, ne računajući troškove transporta, dozvole i druge izdatke. Izvoz kilograma baterija mobilnih telefona košta jedan evro, bez pratećeih troškova.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.