
Izvor: RTS, 16.Nov.2017, 12:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Raznolika medijska scena – stub demokratskog društva"
Na konferenciji Misije OEBS-a "Agenda za promene: Razvoj medija u digitalnom dobu" rečeno je da je raznolika i funkcionalna medijska scena jedan od stubova demokratskog društva, a sloboda izražavanja ne samo osnovno ljudsko pravo, koje je ključno za ostvarivanje drugih ljudskih prava, nego je i sastavni i ključni deo celokupnih reformi koje se sprovode u Srbiji.
Ambasador Nemačke Aksel Ditman kaže da >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << već danas može da se vidi munjevita tranzicija sa štampanih na digitalne verzije časopisa i da dnevna onlajn izdanja najvećih srpskih medija prevazilaze polako tiraže, te da će se takav trend sigurno nastaviti, tako da se uslovi u kojima novinari rade dramatično menjaju.
Stvara se jedinstvena prilika, smatra Ditman, da postoji bogat i raznovrstan javni diskurs, gde će doprineti i naučne institucije, privatni sektor, vlada, NVO - jednostavno svi.
"Interes i dužnost je da se svi uključe u razmenu ideja i informacija. Druga, tamna strana tog novčića jeste anonimnost na internetu, koja nudi platformu za sve, čak i za iznošenje vrlo upitnih stavova, koji podrivaju profesionalizam i ugrožavaju integritet novinarske profesije. Razvoj medija u digitalno doba postavlja i veliki broj važnih pitanja, uprkos mogućnostima digitalnih medija, koje su izgleda neograničene", rekao je Ditman.
Smatra da je veoma važno da medijsko tržište ne bude disfunkcionalno, da vlada mora da garantuje neophodne okolnosti za fer medijsko tržište, gde se može čuti svaki glas, a da je delotvorno praćenje finansiranja privatnih medija, kao i finansiranje iz državnog budžeta.
Rad regulatornih tela, uključujući potrebu za jačanje propisa i unapređenje profesionalnih standarda, takođe ostaje od ključnog značaja, kaže Ditman, ističući ulogu regulatornog tela i udruženja novinara.
"Visok nivo transparentnosti takođe je potreban u odnosu na oglašavanje, da bi se garantovale jednake mogućnosti, iste startne pozicije, kako kod tradicionalnih, tako i kod novih digitalizovanih medija. To važi i za pitanje transparentnosti, sufinansiranje projekata. I naravno, postoji i značajan aspekt sprečavanja zastrašivanja novinara i obezbeđivanje njihove sigurnosti", rekao je Ditman.
Nemačka je, ističe, uvek podržavala jačanje vladavine prava i osvajanja standarda medijskih sloboda, bezbednog okruženja za rad novinara, u kom oni mogu da vrše svoj zadatak i dužnost prema javnosti.
"Zato što su mediji ključni za otvoreno i slobodno društvo, pozdravljam otvorenu diskusiju koju je premijerka Brnabić juče imala sa više predstavnika medija i NVO", rekao je Ditman.
Orici: Okruženje pogodno za slobodu izražavanja treba da omogući vlada
Šef Misije OEBS-a Andrea Orici rekao je da u njegovoj organizaciji smatraju da je sloboda izražavanja ne samo osnovno ljudsko pravo, "što je naravno ključno" za ostvarivanje drugih ljudskih prava, nego je i sastavni i ključni deo celokupnih reformi, koje se sprovode u Srbiji, a da je OEBS tu da omogući i olakša proces.
Orici smatra da je jasno da je digitalizacija medija, informative i stvaranje modernog pravnog okvira koji bi to trebalo da omogući, važan element planova vlade za digitalizaciju i to je, podvlači, suštinski važan deo u naporima za reformu i modernizaciju ove zemlje.
"Okruženje pogodno za slobodu izražavanja treba da omogući vlada i to je ceo niz eksplicitno preuzetih obaveza prema slobodi medija i slobodi izražavanja, što je sastavni deo obaveza države-članice međunarodnih organizacija, ali, pre svega samog angažmana vlade", naveo je Orici.
Munjeviti razvoj tehnologije, kaže Orici, otvorio je puno vrata za slobodu izražavanja i slobodno novinarstvo, te je veoma važno da novinari, ali i naučnici, medijski pravnici, ostanu zajedno na poslu oblikovanja standarda i korišćenja tehnologije koja će odgovoriti potrebama zajednice.
"Veoma je jasno da je internet sada neophodan i neizbežan, kada je reč o plasmanu slobodnih ideja, informacija, mišljenja, ali istvremeneno, pokušaj da se vrši kontrola nad tim sadržajima, da se ograniče te slobode, pretvaraju internet sredstvom kontrole i to bi bila katastrofa po medijski pluralizam i to bi sputavalo demokratski razvoj i slobode bilo koje zemlje", rekao je Orici.
Zato, podvlači, od ključnog je značaja da se obuzdaju svi neprijateljski pokušaji ograničavanja medijskih sloboda.
Ističe da nema snažnog demokratskog društva sa slabim medijima i da raditi na razvoju snažnih, nezavisnih medija, znači raditi na sopstvenim slobodama i pravima i zato je to, smatra Orici, sastavni deo procesa modernizacije i demokratizacije svakog društva.
"Nastojimo da učinimo sve u svojoj moći da pomognemo Srbiji da ostvari svoje strateške ciljeve u oblasti razvoja medija i medijskih sloboda i verujemo da je danas krupan korak. Radićemo na dve dimenzije - na profesionalnom nivou medija, odnosno medijskim sadržajima i na samoj slobodi. Pravi izazov je kombinovati to dvoje da bismo imali otvorenije medijsko društvo, sa svim novim instrumentima koji se koriste kao oruđe za slobodu, a ne oruđe za kontrolu", zaključio je Orici.