Radno mesto i obdanište na istoj adresi

Izvor: RTS, 24.Nov.2019, 10:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radno mesto i obdanište na istoj adresi

Dilemu koji vrtić da odaberu i da li će za njihovo dete biti mesta, nemaju jedino roditelji kojima čuvanje dece obezbeđuje firma u kojoj rade. Zbog čega su takva preduzeća danas retkost i ima li država plan kako da pomogne otvaranje obdaništa u okviru kompanija?
Radno mesto i obdanište na istoj adresi - ni na našim prostorima nije novina. Zaposlenim roditeljima to su omogućavale mnoge fabrike i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << preduzeća u bivšoj Jugoslaviji. Na taj korak danas se odlučuje mali broj, uglavnom, stranih kompanija.

"Kada otvarate vrtić postoji jako puno zakonskih regulativa, tako da je tu ključ da nađete partnerstvo i model koji vama odgovara", kaže Natalija Pešić, menadžerka kompanije VIP.
Ističe da je u radu vrtića važno poštovati sve propise Ministarstva prosvete pogotovo kad imate predškolsku ustanovu, jer je tu je važan program koji omogućava upis đaka u prvi razred.   
Kompanije koje su procenile da bi česta poseta deci koja su u blizini roditelja, smanjila produktivnost zaposlenih, odustale su od otvaranja vrtića. Da bi to mogao da bude potencijalni nedostatak, psiholozi ne spore, ali ističu i brojne prednosti.
"Pre svega se skraćuje put dolaska i odlaska iz vrtića, zatim osećaj da je majka u blizini dobar je za dete isto koliko je dobar osećaj za majku da joj je dete u blizini, to daje dodatnu sigurnost. Ako se dese neke vanredne sitacije, majka može vrlo brzo da dođe i da reaguje za razliku od udaljenog vrtića", kaže Ljiljana Filipović, psiholog.
Iako je izgradnju obdaništa u okviru firmi predviđala Strategija za podsticaj rađanja iz 2007. godine, većina poslodavaca to nije prihvatila.
"Poslodavac je hteo da ima jednu kompletnu sigurnost. Sledeća godina biće prva gde ćemo vrlo aktivno raditi na komunikaciji sa poslodavcima da vidimo koje su to stimulacije, a to su najčešće zajednička ulaganja, finansijska sredstva kako bi se to i dogodilo", kaže ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović.
Prema njenim rečima, plan je da u narednoj godini jedan deo sopstvenih subvencija bude usmeren upravo na otvaranje vrtića u privatnim kompanijama.
To bi vremenom smanjilo liste čekanja, jer kompanijski vrtići imaju mogućnosti da primaju i drugu decu ako ostane slobodnih mesta.
Dok su u Srbiji vrtići u okviru kompanija retkost, u pojedinim zemljama Evropske unije to nije slučaj. Najbolja situacija je u Nemačkoj gde u svakoj petoj kompaniji postoji obdanište, dok je u Austriji, zemlji iz koje dolazi firma s početka priče, 12 odsto kompanija otvorilo vrata za decu zaposlenih.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Moguće otvaranje vrtića pri kompanijama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Nov.2019

Dilemu koji vrtić da odaberu i da li će za njihovo dete biti mesta, nemaju jedino roditelji kojima čuvanje dece obezbeđuje firma u kojoj rade, a ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukic Dejanović kaže da će se sledeće godine na tome raditi sa poslodavcima..."Poslodavac...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.