
Izvor: Blic, 03.Sep.2009, 06:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radnici protiv uvođenja stečaja
Novi Pazar - Nekoliko stotina radnika Tekstilnog kombinata „Raška" iz Novog Pazara okupilo se juče ispred kapije preduzeća zbog najave da će fabrika otići u stečaj. Radnici su poručili da neće dozvoliti stečajnom upravniku da uđe u krug fabrike, da su spremni i na samopovređivanje, ali nisu naveli odakle im informacije da će stečaj biti uveden.
Vođa štrajkača Zoran Bulatović, koji je u aprilu tokom štrajka odsekao sebi prst, juče je zapretio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da će se „naježiti cela zemlja onim što su radnici 'Raške’ spremni da učine sebi ako im bude uveden stečaj".
- Poručujem celoj Vladi da će svega biti ovde ako nam bude uveden stečaj, a imamo najave da su doneli odluku da nas gurnu u stečaj i zapečate nam sudbinu. Nećemo ugroziti građane, ali ćemo naneti bol sebi. Bolje je nekoliko dana trpeti fizički bol nego godinama psihički - rekao je Bulatović. On je zbog lošeg stanja u fabrici posebno prozvao ministra Mlađana Dinkića i predsednika Borisa Tadića, rekavši da bi trebalo „da oživljavaju privredu, a ne da je uništavaju".
Bulatović je ocenio u razgovoru za radio Sto plus da „sve ono što je Vlada Srbije poslednjih meseci pokušala da reši neko preko noći uništava". On je rekao da radnici imaju zaključak vlade u kome se navodi da je tu fabriku preuzela država, a da su preksinoć dobili informaciju da treba da ide u stečaj.
- Narednih dva-tri dana ćemo se i dalje okupljati ispred fabrike, a onda će se nas desetak povući u prostorije Uruženja, gde sledi radikalizacija, jer je to jedini način da dignemo glas odavde - rekao je Bulatović.
Na pitanje šta će učiniti, njegova koleginica Senada Rebronja kaže da radnici neće otkrivati to što su se dogovorili.
- Kad bi otkrili šta hoćemo, bili bi sprečeni u tome. Ćutaćemo za sada, ali ako bude stečaja biće svega - rekla je Senada Rebronja.
Radnici „Raške" kažu da ovaj kombinat treba podržaviti i dati ga na upravljanje Gradu Novom Pazaru. Oni tvrde da postoji plan na osnovu koga bi nekadašnji gigant ponovo zaživeo.
Radnici tvrde da su u Vladi Srbije ranije dobijali uveravanja da neće otići u stečaj. Radnicima „Raške" prošle nedelje je isplaćena jednokratna pomoć od 29.500 dinara koju je obezbedila Vlada Srbije.
TK „Raška" je nekada bio tekstilni gigant koji je izvozio tkaninu širom Evrope i Rusije i zapošljavao je oko 3.000 radnika.
Od 1992.godine ovaj kolektiv polako propada, a za njegovu sudbinu niko se nije interesovao sve do aprila ove godine kada je Zoran Bulatović odsekao sebi deo malog prsta. Nakon tog čina kolektiv je oslobođen svih dugova prema državi, a radnicima su izmireni zaostali doprinosi do 30. aprila ove godine.