Izvor: Politika, 17.Okt.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Računar u svakoj drugoj kući

Internet koristi 31 odsto muškaraca i svega 17 odsto žena

U Srbiji, bez Kosova i Metohije, 24,2 odsto osoba starijih od 15 godina koristi internet, što je, prema podacima sa poslednjeg popisa stanovništva Srbije iz 2002. godine, nešto više od 1,5 miliona stanovnika, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Centra za proučavanje informacionih tehnologija Beogradske otvorene škole.

Predstavljajući podatke istraživanja o broju korisnika interneta >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u Srbiji, sprovedenog tokom juna ove godine na 1.076 ispitanika starijih od 15 godina – bez teritorije Kosova i Metohije – predstavnice CEPIT-a Tanja Milovanović i Milina Petrović su navele da u 33 odsto domaćinstava u Srbiji bar jedan član koristi internet, dok 41 odsto domaćinstava poseduje računar.

– Procenat korišćenja interneta je veći među urbanim stanovništvom (33 odsto) od onog u ruralnim sredinama (12 odsto). Internet koristi 31 odsto muškaraca i svega 17 odsto žena – rekla je Milina Petrović.

Razlika je naročito izražena među generacijama, jer istraživanje pokazuje da gotovo polovina stanovništva od 15 do 29 godina koristi internet, dok zabrinjava podatak – da to čini samo 11 odsto starijih od 50 godina.

U analizi istraživanja je navedeno da najveći broj korisnika interneta (84,3 odsto) ima pristup od kuće, dok se čak 77 odsto ispitanika na internet povezuje modemski.

Skoro polovina ispitanika koji ne koriste internet navela je kao razlog da im nije potreban, njih 24,9 odsto je reklo da ne zna da koristi kompjuter, dok je 23,3 odsto kazalo da ne može da priušti sebi korišćenje interneta, što je, ocenjeno je juče, jedan od pokazatelja nerazvijenosti potencijala informatičkog društva u zemlji.

Istraživači su uočili da više od polovine onih koji ne koriste internet (52,1 odsto) nema nameru da ga koristi ubuduće, što je dominantno izraženo u populaciji starijoj od 50 godina.

Muzika, sadržaji vezani za obrazovanje, nauku, putovanja i kompjutere i tehnologiju – najčešće su pretraživane kategorije na globalnoj informatičkoj mreži. U poređenju s raspoloživim podacima o upotrebi interneta u Srbiji od 1999. godine, broj korisnika povećan je pet puta, što je, prema ocenama analitičara CEPIT-a, "niska stopa priraštaja".

Naglašeno je da je porast broja korisnika interneta u Srbiji nezadovoljavajući, jer je izostala "dramatična" stopa rasta upotrebe interneta koja je bila uobičajena u drugim zemljama u početnim fazama njegovog korišćenja.

Broj korisnika interneta u Sloveniji (54 odsto) i Hrvatskoj (45 odsto) posledica je strateškog rada i nastojanja da se razvije informatičko društvo. Makedonija je, zahvaljujući projektu kvalitetnijeg i jeftinijeg pristupa interneta, povećala broj korisnika na 27 odsto.

Kao glavni uzrok izostanka veće stope rasta korišćenja interneta u Srbiji, u CEPIT-u su naveli siromaštvo i političku situaciju u zemlji gde modernizacija države nije prioritet. Istaknuto je, takođe, da je, pored akcije države u razvoju tehnologija, neophodno učešće privatnog sektora, liberalizacija tržišta telekomunikacija, kao i povećanje broja elektronskih servisa i snižavanje cene opreme.

– I pored znatno manjeg korišćenja interneta nego što je prosek u EU, broj od oko 1,5 miliona korisnika pokazuje da je to velika ciljna grupa, koja može da se posmatra kao glasačko telo i kao potrošači robe i usluga, koji su natprosečne kupovne moći i pripadaju natprosečno obrazovnom sloju. Imajući to u vidu, oni su neopravdano zapostavljena ciljna grupa – navedeno je u zaključcima CEPIT-a.

A. Apostolovski

[objavljeno: 17.10.2006.]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.