Prve žene borbeni piloti

Izvor: Politika, 21.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prve žene borbeni piloti

Izdržale su višednevnu obuku preživljavanja na Staroj planini tokom koje su jele zmije i šumske biljke, prošle su kroz pešadijsku obuku na Pasuljanskim livadama čija je kruna bila gađanje automatskom puškom i selektivni kurs letenja na kome su same upravljale klipnim avionom "utva 75". Pre početka testova iz matematike i opšte informisanosti bilo ih je 14, a posle svih prijemnih ispita i selekcije ostale su njih tri – Sandra Radovanović, iz Rekovca kod Jagodine, Anja Krneta, iz Novog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Sada i Ana Tadić, sa Uba. One su prve studentkinje u istoriji Vojske Srbije koje se na Vojnoj akademiji u Beogradu obučavaju za borbene pilote.

– Iako mi niko u porodici nije vojno lice, meni ova profesija deluje privlačno i obradovala sam se kada sam čula da će i devojke moći da upišu Vojnu akademiju. Zanima me avijacija, ali pre dolaska ovde nikada nisam letela avionom. Kada sam prvi put ušla u avion, iskočila sam iz njega. Bilo je to na padobranskoj obuci sprovedenoj u Nišu – priča Sandra Radovanović.

Naime, tokom prijemnih testova predviđen je i padobranski skok. Ovaj deo obuke trajao je oko dve nedelje, sproveden je u julu. Devojke su iz AN-2 iskočile sa visine od 800 metara.

U porodici Krneta letenje postaje tradicija. Otac studentkinje Anje je oficir, pilotira "orlom".

– Odrasla sam uz avione i priče u njima. Nisam imala dilemu kojom profesijom želim da se bavim – kaže Anja Krneta.

Ove devojke nastavu pohađaju u maskirnim uniformama, a u svečanim prilikama nose plave vazduhoplovne uniforme i beretke. Na desnom rukavu im je grb sa oznakom 1. To nije simbol generacije koja pohađa prvu godinu studija.

– Reč je o Prvom školskom puku, jedinom puku koji je kao takav ostao u formaciji vojske posle sprovedene reorganizacije – objašnjava Ana Tadić, koja je, kako kaže, već dugo zainteresovana za vazduhoplovstvo ali je ipak svojom odlukom da upiše Vojnu akademiju iznenadila porodicu.

Za ove devojke sve je počelo u maju, kada su obavljeni prvi prijemni ispiti uključujući i rigorozni lekarski pregled. Tada su, između ostalog, prošle test u takozvanoj centrifugi, pilotskoj kabini koja se na kranu okreće u krug stvarajući efekat ubrzanja, pri čemu su bile izložene sili od 5,5 g. Jednostavno rečeno, u tom trenutku bile su izložene težini pet i po puta većoj od njihove.

Sandra, Anja i Ana praktično još od prvog jula borave u Vojnoj akademiji. Uprava ove institucije je za studentkinje, kojih je na svim smerovima ukupno trideset, obezbedila poseban smeštaj. Svrstane su u vod studentkinja kojim komanduje poručnik Radojka Milosavljević, inače psiholog. Načelnik internata je Biljana Ivanov.

– Studentkinje su postigle odlične rezultate na prijemnim testovima. Reč je o istorijskom trenutku, jer se žene prvi put u istoriji školuju za oficire – kaže načelnik VA general-major Vidosav Kovačević, naglašavajući da su pred njima ozbiljno učenje i napori da bi i postale starešine Vojske Srbije.

Studentkinje smera avijacije su na takozvanom selektivnom letenju, tokom kojeg je svaka od njih ostvarila oko 12 sati naleta, naučile tek osnove pilotiranja. Neke kandidatkinje su tom prilikom ispale iz dalje konkurencije za upis Vojne akademije (otuda i naziv "selektivno" letenje), jer su nastavnici letenja procenili da profesija pilota nije za njih.

Potpukovnik Branislav Pavlović, načelnik Odseka za letačku obuku, kaže da će ove devojke na letenje ponovo ići tek posle dvoipogodišnje teorijske nastave.

– Tada će ponovo sesti za komande "utve 75" i proći kroz obuku za osnovno, navigacijsko i grupno letenje. Posle toga, studenti se upućuju na avijacijski ili helikopterski smer. Studenti piloti aviona obučavaju se na G-4, a helikoptera na "gazeli". Ukupno do diplome naprave oko 135 sati naleta – objašnjava potpukovnik Pavlović.

Pred Sandrom, Anjom i Anom su brojni ispiti iz opšteobrazovne, opštevojne i stručno-specijalističke grupe predmeta, kao i vazdušnog saobraćaja, koji ih dele od kabine borbenih aviona ili helikoptera. Tako je predviđeno dokumentom Studijski program osnovnih akademskih studija smera avijacije za dobijanje zajedničke diplome sa Saobraćajnim fakultetom. Naime, Vojna akademija se izborila da studenti po završenom školovanju dobijaju i diplomu jednog od civilnih fakulteta, a za vojne pilote to je dilpoma vazduhoplovnog inženjera.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.