Protest zbog švajcaraca ispred Narodne banke

Izvor: RTS, 31.Jan.2015, 15:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protest zbog "švajcaraca" ispred Narodne banke

Više stotina građana protestovalo je ispred Narodne banke Srbije zahtevajući sistemsko rešenje za lakšu otplatu kredita u "švajcarcima", ali i aktivniju ulogu države u kontroli rada banaka.
Građani su skandirali "Ua", "Dole, banke", "Lopovi", "Nećemo da naša deca otplaćuju naše kredite" i pozivali guvernerku NBS Jorgovanku Tabaković da im pomogne i razgovorom sa bankama ponudi rešenje za >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << probleme nastale jačanjem švajcarskog franka, prenosi Beta.

Nosili su brojne transparente, a većina je u rukama držala kartonske ključeve koje su potom simbolično ostavili ispred NBS, ukazujući da će svi ostati bez svojih stanova ukoliko im se ne pomogne.
"Rata za kredit uzet u francima je postala neizdrživa, zvanično je aktivirano 700.000 hipoteka i ko zna koliko će ih još biti. Mi tražimo da se banke odreknu ekstraprofita, aktivniju ulogu države, ne dotacije iz budžeta ili da umesto nas neko otplaćuje naše kredite", rekao je predsednik Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva" Dejan Gavrilović.
Gavrilović je istakao da se mora pronaći sistemsko rešenje za kredite u francima koje "podrazumeva umeravanje mesečnih obaveza i stanje glavnice duga na realni nivo", a ne da građanima ostaju pojedinačna rešenja, "po sistemu jagnje i vuk".
Dodao je da oni zahtevaju i povraćaj novca koji je naplaćen nezakonitim elementima ugovora (povećanjem kamate u skladu sa promenama poslovne politike banke, naplata kredita po višem kursu, naplate provizija po obrascu, održavanje i otplatu kredita) bez obzira na valutu kredita, ali i povraćaj novca koji su banke naplatile od "zelenaških stopa zatezne kamate".
"Tražimo da se utvrdi lična odgovornost zaposlenih u NBS čija je obaveza kontrola nad poslovnim bankama u Srbiji", rekao je Gavrilović.
Prema njegovim rečima, do sada je pokrenuto više od 1.000 sudskih procesa i postoji već 50 pravosnažnih presuda.

Okupljeni građani su istakli da su očajni i da ne znaju šta da rade, s obzirom na to da je većini rata za kredit postala veća od plate.
"Ja više ratu ne mogu da plaćam, 2008. ona je bila 30.000 dinara, a sada je oko 70.000, mogu samo da plačem", rekla je jedna Beograđanka za agenciju Beta.
Upitana da li je išla u banku da razgovara o mogućem rešenju, kako je to preporučila NBS, ona je odgovorila da su joj u banci rekli da "nemaju nikakvo rešenje i objašnjenje".
Jedna žena iz Novog Sada rekla je da je došla da pruži podršku dužnicima u francima, a da je ona tu kako bi ukazala da joj je banka više godina naplaćivala kredit po najvišem kursu, a ne srednjem.
"Situacija je grozna, mora se pronaći rešenje", dodala je ona.
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković u petak je izjavila da će posle sastanka sa banakama koje su odobravale kredite u francima, zakazanog za ponedeljak, 2. februara, biti predloženo zajedničko rešenje za lakšu otplatu takvih pozajmica.
Prema podacima NBS, ukupni krediti privredi i stanovništvu vezani za "švajcarce" iznose oko 1,1 milijardu franaka, od čega se najveći deo ovih kredita odnosi na stanovništvo (oko milijardu).
Krediti u švajcarskim francima ili vezani za švajcarski franak učestvuju u ukupnim kreditima stanovništva sa 14,9 odsto, od čega su 28,8 odsto stambeni krediti.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.