Izvor: RTS, 31.Avg.2009, 21:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protest i peticija UNS-a

Uoči sednice Skupštine, predstavnici UNS-a protestovali na Trgu Nikole Pašića, tražeći od poslanika da ne glasaju za izmene Zakona o javnom informisanju. Parlamentu predata peticija sa 600 potpisa novinara. Od predsednika Tadića UNS traži da ne potpiše zakon.

Predstavnici Udruženja novinara Srbije protestovali su na Trgu Nikole Pašić uoči početka sednice Skupštine Srbije, na kojoj je najavljeno usvajanje izmena Zakona o informisanju. 

Udruženje novinara >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Srbije pozivalo je predsednika Srbije Borisa Tadića da ne potpiše ukaz o proglašenju Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju.

Kako je navedeno u saopštenju, Uprava UNS-a donela je ovu odluku na sednici održanoj neposredno po usvajanju zakona. Odluci Uprave UNS-a pridružio se i Sindikat novinara Srbije.

"Uprava UNS-a odlučila je da zatraži od Zaštitnika građana Saše Jankovića da pokrene postupak ocene ustavnosti Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju pred Ustavnim sudom Srbije", navedeno je u saopštenju.

Nezavisno udruženje novinara Srbije poziva nadležne organe da odgovorno i neselektivno primenjuju Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju.

NUNS poziva predlagače da izmene i dopune hitno upute na ekspertizu odgovarajućim međunarodnim institucijama i da, kroz najavljenu reformu medijskog zakonodavstva, otklone nedostatke zakona.

Iako je tokom iznuđene javne rasprave, vođene paralelno sa skupštinskim postupkom, Predlog izmena i dopuna u značajnoj meri popravljen prihvatanjem primedaba stručne javnosti i poslaničkih amandmana, još jednom izražavamo nezadovoljstvo zbog nepotrebne hitnosti postupka i netransparentnosti u donošenju zakonskih izmena, poručuje NUNS.

Predstavnici UNS-a pozvali su poslanike da ne glasaju za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, jer je nedemokratski i nelegitimnan akt, i po načinu predlaganja i po načinu donošenja.

Novinari su na protestu nosili transparent "Stop antievropskom zakonu o medijima". 

Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski rekao je na protestu da su najavljene izmene Zakona o infomisanju loše po sadržaju, po namerama, po načinu na koji su napravljene i stavljene u proceduru.

"Ako se 2009. godine u jednoj iole demokratskoj zemlji želi promena zakonske regulative, onda ona treba da unapredi odnose u medijskoj sferi i da ide korak dalje ka približavanju Evropi, ka primeni evropskih standarada, a novi Zakon je jedan značajan korak unazad. Uprkos nekim amandamnima, ovaj zakon je u svom osnovnom tekstu nepopravljiv", rekao je za Internet portal RTS-a Rade Veljanovski.

Profesor Veljanovski ocenjuje da izmene Zakona predviđaju gašenje medija i obustavu rada što je suprotno sa tačkom 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima.

"Ostala je odredba da neupisivanje u registar povlači odredbu o prestanku rada medija, pa taman da su sve ostale odredbe toga Zakona odlične, samo ta odredba je takva da niko ne bi smeo da pomisli da se to stavlja u proceduru i da se o tome glasa", ocenio je Veljanovski.

"Kazne su i dalje ostale enormne i one će potpuno proizvesti cenzuru i autocenzuru, jer nema tog čoveka koje može slobodno da radi svoj posao sa tako zaprećenim kaznama, što znači da javnost ove zemlje više neće moći da sazna one informacije koje su u njenom interesu", ocenio je profesor FPN-a.

Predstavka Evropskom sudu u Strazburu

Istoričar Čedomir Antić, koji je takođe prisustvovao protestu, rekao je za Internet portal RTS-a da deluje uvredljivo što stranke koje danas tvrde da su evropske i reformske stoje iza ovog Zakona.

"Gnevan sam zato što se dogodila ova igra vezana i za jedno udruženje novinara i opozicionu partiju LDP i mislim da ne samo ljudi koji su aktivni u politici, već i građani, moraju da podrže medije zato što su oni bastion slobode, jer pitanje ljudskih prava i sloboda nije samo pitanje punih stomaka i punih novčanika", rekao je Antić.

Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović ponovila je da je predloženi Zakon antievropski, i da namera UNS nije da se ruši Vlada, već da se izrazi protest.

"Ukoliko Zakon bude usvojen, Udruženje novinara će tražiti od predsednika Srbije Borisa Tadića da taj zakon ne potpiše, a obratićemo se i Ustavnom sudu Srbije", izjavila je predsednica UNS-a.

"Mi ćemo napisati predstavku Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu ako Zakon stupi na snagu, a ukoliko neka presuda po tom Zakonu bude donesena, ova država će Evropskom sudu morati da plati velike kazne zbog onih koji budu osuđeni. Mi se, međutim, nadamo da do toga neće doći", rekla je Smajlović.

Predstavnici UNS-a uputili su peticiju sa više od 600 potpisa predsednici Skupštine Srbije Slavici Đukić-Dejanović.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.