
Izvor: Politika, 20.Feb.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Profesori dobili tužbu protiv fakulteta
Elektrotehnički fakultet u Beogradu moraće da plati odštetu od po 100.000 dinara četvorici profesora kojima je bilo zabranjeno da drže predavanja i dolaze na fakultet
Četvorica danas penzionisanih profesora Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu dobila su presudu po kojoj će fakultet morati da im plati odštetu za nematerijalnu štetu, koja im je naneta 1998. i 1999. godine kada im je, između ostalog, zabranjeno da drže predavanja i ulaze u zgradu fakulteta. Prema presudi >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Prvog opštinskog suda u Beogradu, ETF će profesorima Borivoju Laziću, Dejanu Živkoviću, Jovanu Radunoviću i Slavoljubu Marjanoviću morati da plati po 100.000 dinara na ime odštete i 206.150 dinara na ime troškova postupka.
Miodrag Popović, sadašnji dekan Elektrotehničkog fakulteta, kaže da će fakultet isplatiti odštetu profesorima, budući da je presuda izvršna, ali da su mišljenja o ovom slučaju podeljena.
– Mislim da nije trebalo da tuže fakultet, već tadašnjeg dekana, Vladu Teodosića, jer im je šteta načinjena zbog njegovih samovoljnih postupaka. Koliko znam, profesor Teodosić nije odgovarao za svoje postupke, već zato štetu plaćamo mi, a mnogi profesori koji su danas na fakultetu tada nisu ni predavali – kaže prof. dr Popović.
On navodi da su četvorica profesora podneli dve tužbe – za naknadu materijalne štete, što im je fakultet već platio, i za naknadu nematerijalne štete, odnosno duševni bol.
– Sud je dva puta donosio presude u našu korist, ali ovog puta je drugačije presudio. Četvorica kolega nisu jedini koji su tužili fakultet, bilo ih je još, ali su mnogi odustali kada se na fakultetu „promenila klima”. Oni su istrajali – rekao je prof. dr Popović.
Komentarišući visinu odštete koju fakultet mora da plati, prof. dr Popović kaže da to nisu velike pare, ali je neprijatna situacija za fakultet.
– Niti će se oni od toga obogatiti, niti je nama to neka velika svota, ali mogli smo za taj novac da sredimo neku laboratoriju, na primer – objašnjava prof. dr Popović.
Jedan od profesora koji su tužili ETF, Dejan Živković, kaže da mu nikada nije bilo stalo do toga da dobije novac, već da dobije presudu, kako bi dokazao da takvo ponašanje ne može proći nekažnjeno.
– Previše smo dugo čekali na presudu, oteglo se to na skoro 10 godina. Trebalo je da ona bude doneta dok je Teodosić bio na fakultetu, ali, ipak, koliko god trajalo, ni u jednom trenutku nismo pomislili da odustanemo – kaže Živković.
Po rečima ovog profesora, koji je sada direktor Inovacionog centra Elektrotehničkog fakulteta, žao mu je zbog nekih profesora, naročito mlađih asistenata koji nisu ni bili na fakultetu u vreme kada se sve dešavalo, ali da mu je zbog nekih koji su se dodvoravali tadašnjem dekanu drago da ima presudu u svoju i korist trojice kolega.
– Odrekao sam se novca od odštete i odmah sam rekao advokatu da pare koje ću dobiti na ime odštete preusmeri na račun Inovacionog centra, jer u celom ovom slučaju nije ni bilo važno da dobijem novac. Ne znam šta su ostala trojica kolega odlučila – kaže Živković.
Profesori koji su tužili ETF odbili su pre 11 godina da potpišu ugovor o radu po tadašnjem Zakonu o univerzitetu, a, kako su mediji tada pisali, posle toga usledila je odluka dekana prof. dr Vlade Teodosića da im zabrani predavanja, ulazak u gradu fakulteta, smanji plate, a neke premesti u Naučni centar u osnivanju, koji nije imamo nikakve uslove za rad. Obezbeđenje je pojedine profesore iznosilo sa fakulteta, kao na primer profesora Marjanovića, koji je tada ispričao novinarima da su mu članovi obezbeđenja zavrnuli ruku i tako ga sproveli hodnicima fakulteta. Tadašnji dekan, prof. dr Vlada Teodosić tvrdio je da ispiti i sve aktivnosti onih profesora koji nisu potpisali ugovor o radu neće biti važeći.
J. Beoković
[objavljeno: 21/02/2009]