Izvor: B92, 22.Apr.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Privatizacija medija: Kada i kako
Beograd -- Rok za privatizaciju javnih štampanih medija ističe u petak, 22. aprila.
Mediji će nastaviti nesmetano da rade iako još nisu usvojene izmene Zakona o javnom informisanju, kojima bi proces privatizacije tih glasila trebalo da bude odložen za godinu dana. Ministar za kulturu Dragan Kojadinović očekuje da će zakonske izmene, koje je Vlada predložila posle inicijative Nezavisnog udruženja novinara Srbije, biti usvojene na narednoj sednici Parlamenta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Štampani mediji, čiji su osnivači država ili lokalna samouprava, odnosno preduzeća u pretežno državnoj svojini, nastaviće da rade kao i do sada dok ne bude produžen rok za njihovu privatizaciju, rekao je Kojadinović.
"Mačka u džaku"
Vlada je sredinom februara utvrdila predlog izmena Zakona o javnom informisanju, kojima bi rok za privatizaciju štampanih medija bio odložen do sredine jula sledeće godine. Do tada bi trebalo da budu privatizovani i elektronski mediji iste osnivačke i vlasničke strukture.
Predstavnici pojedinih medijskih udruženja ocenili su da bi dodatno odlaganje privatizacije radio i televizijskih stanica produžilo i kontrolu lokalnih vlasti nad tim medijima, a Kojadinović kaže da će biti malo onih koji su spremni da kupe "mačku u džaku" pošto radio i televizijske stanice nemaju dozvole za emitovanje, a nije izvesno kada će biti raspisani prvi tenderi, jer je novi Savet za radiodifuziju tek nedavno formiran.














