Primena od ključnog značaja

Izvor: Danas, 10.Nov.2015, 11:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Primena od ključnog značaja

Beograd - Dualni sistem stručnog obrazovanja, kakav postoji u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, nije lako prekopirati, jer zavisi od čitavog niza kulturoloških, političkih i ekonomskih uslova, ali je za promenu stručnog obrazovanja u Srbiji od ključne važnosti primena dualnog principa, koji podrazumeva kombinaciju teorije i prakse.

U našoj zemlji trenutno postoji jaz između potreba tržišta rada i znanja i veština koje pruža formalni sistem obrazovanja, a obezbeđivanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << kvalitetne radne snage je jedan od prioriteta, ocenjeno je na jučerašnjem skupu u Privrednoj komori Srbije (PKS), na kojem je predstavljena Studija izvodljivosti uvođenja dualnog obrazovanja u našoj zemlji.

- Transformacija iz školskog u dualni sistem srednjeg stručnog obrazovanja je zahtevna, jer nema gotove šeme, ali i obećavajuća, jer postoji potencijal za unapređenje trenutnog stanja u stručnom obrazovanju. Sadašnja krha struktura srpske ekonomije ne ide na ruku reformi srednjeg stručnog obrazovanja, ali je u vremenima opterećenja i pritiska promene lakše pokrenuti - poručio je Hajnc Diter Harbers, vođa GIZ projekta "Reforma srednjeg stručnog obrazovanja", predstavljajući pomenutu studiju.

Manjak učenika u neatraktivnim obrazovnim profilima, zastareli profili, nedostatak učenja u kompanijama i neusklađenost ponude i tražnje, neki su od izazova sa kojima se suočava srednje stručno obrazovanje u Srbiji, naveo je Harbers.

Predsednik PKS Marko Čadež ocenio je da dualni sistem nije ništa drugo nego odvajanje monopola nad obrazovanjem od jedne institucije. Kako je naveo, "monopol nije samo u prosveti već i u privredi i zato je PKS važan faktor i ključan u tom procesu".

- Sistem srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji je prevashodno školski, a praktična nastava uglavnom se odvija u školskim radionicama, a ne u preduzećima. Saradnja kompanija sa školama nije sistemski regulisana i zasniva se na pojedinačnim inicijativama. Naša namera je da podignemo kvalitet nastave koji se realizuje u kompanijama na viši nivo, zbog čega je neophodno zakonom precizno utvrditi obaveze i prava svih učesnika u praktičnoj nastavi, kao i način, uslove i vreme za njenu realizaciju - objasnio je Čadež.

Ministar privrede Željko Sertić kazao je da je kvalifikovana radna snaga važna u svim zemljama gde je privreda u razvoju ili na visokom nivou, a još značajnija u državama kao što je Srbija.

- Mi smo nekada imali dobro razvijeno tržište radne snage i sistem obrazovanja i bili smo ponosni na to. Imali smo sličan sistem dualnom obrazovanju, ali smo raznim reformama sve to unazadili - naveo je Sertić.

On je kritikovao sadašnju praktičnu nastavu u stručnim školama, ocenivši da izgleda "smešno".

Nemački investitori traže obučene radnike

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman istakao je da je Srbija na dobrom ekonomskom putu i da očekuje više nemačkih investitora, dodajući da oni traže obučenu radnu snagu.

- Oni imaju veliku potrebu za zanatlijama, električarima i drugim tehničkim profilima sa stručnim iskustvom. Nemačke kompanije su dosad investirale u Srbiju oko milijardu evra i zaposlile više od 6.000 ljudi - kazao je Ditman.

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.