Izvor: B92, 08.Mar.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Prihvatamo amandmane Vojvodine"

Beograd -- Slobodan Vuksanović kaže da će Vlada Srbije prihvatiti sve amandmane Skupštine Vojvodine na Predlog zakona o prosveti.

"Prihvatićemo amandamne da ne bi došlo do podizanja tenzija do usvajanja novog Ustava Srbije. Činjenica je da će primenom zakona biti promenjena neka pravila školovanja koja će automatski ukinuti neke članove omnibus zakona, ali to se dogadja i u drugim oblastima, a ne samo u prosveti", rekao je ministar prosvete i sporta.

Opširnije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o ovome u Temi dana B92.

I studenti za prebacivanje nadležnosti

Pošto je Skupština Vojvodine uputila amandmane na predog zakona o visokom brazovanju, oglasili su se i studenti novosadskog univerziteta.

Sva studenatska udruženja iz Novog Sada zahtevaju da, po novom zakonu, njihov univerzitet bude u nadležnosti pokrajne. Po njihovom mišljenju Univerzitet u Novom Sadu ima svoje posebnosti, koje vlasti u pokrajinske mogu bolje da razumeju od Ministarstva prosvete u Beogradu. Oni, zapravo, traže da stvari ostanu kakve su sada, to jest da se ne ukinu ingerencije pokrajne u visokom obrazovanju, dobijene omnibus zakonom iz 2002: "To je bitno zato što samo mi već ostvarili komunikaciju sa pokrajnom, odnosno sa sekretarijatom za obrazovanje, zato što postoji jedna dobra saradnja u protekilim godinama i zato što su omnibus zakonom iz 2002 vraćena široka prava Vojvodini u oblasti obrazovanja, a ovo je kršenje tog zakona", kaže Helena Hiršenberger, student prorektor univerziteta u Novom Sadu.

Studenti jedinog univerziteta na teritoriji Vojvodine zahtevaju u pismu koje su, osim premijeru, poslali predsedniku Skupštine Srbije i ministru prosvete da ili budu usvojeni amandmani pokrajinskog parlamenta ili da zakon bude povučen iz procedure.

Neki od profesora novosadskog univerziteta burno su reagovali kada su videli verziju zakona koja je stigla u parlament. Oni tvrde da je Ministarstvo prosvete na samom kraju izrade zakona, u toku pravne redakcije, izmenilo odredbe koje se odnose na ingerencije pokrajne. U Ministarstvu prosvete to negiraju, ali priznaju da je predloženi tekst u suprotnosti sa omnibus zakonom, što po njihovom mišljenju treba rešiti izmenama omnibus zakona: "Mislim da student bez obzira da li studira u Beogradu, Novom Sadu, Nišu ili u Lincu ili bilo kom drugom gradu student ne treba da ima drugačiji status zato što potiče iz....Prosto ideja bolonjskog procesa i jeste da se to sve ujednači i da bude isto. Ne vidim čemu toliko uzbuđenje, mislim da se to sve može rešiti", kazala je Snežana Pantelić Vujanić, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje, gostujući u Kažiprstu Radija B92.

Inače, novi zakon o visokom obrazovanju trebalo bi da uskladi sistem učenja i ocenjivanja u Srbiji sa važećim normama na univerzitetima u svim ostalim evropskim zemljama, koje su potpisale Bolonjsku deklaraciju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.