Preventivnim merama broj obolelih od raka može da se smanji za 30 odsto

Izvor: RTS, 19.Jan.2018, 09:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Preventivnim merama broj obolelih od raka može da se smanji za 30 odsto"

Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Radan Džodić kaže za RTS da onkologija više nije siroče srpske medicine, da je mnogo urađeno u infrastrukturi i da će sa više od 10 novih radioterapijskih mašina biti poboljšan kvalitet radioterapije.
Radan Džodić rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a da kampanja "Rak je izlečiv", koja danas počinje, ima za cilj da ukaže na značaj >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << preventivnih mera.

"Neobično sam srećan što počinjemo sa RTS-om ozbiljnu kampanju koja će da ukaže na jednostavne ali i jeftine mere, kako bi se broj novoobolelih smanjio za 30 odsto. Neke od tih mera su šetnja, prestanak pušenja, eliminacija alkoholizma, smanjenje gojaznosti, neizlaganje kože suncu i solarijumu", napominje Džodić.
Dodaje da pored preventivnih postoje i sekundarne mere i ističe da onkologija više nije siroče srpske medicine.
"Sekundarne mere su razni skrining programi – mamografija, pregled na rak debelog creva, grlića materice. U poslednjih nekoliko godina je mnogo urađeno u infrastrukturi, dosta se ulaže, a imaćemo i više od 10 novih radioterapijskih mašina, uključujući i gama nož, što će poboljšati kvalitet radioterapije", objašnjava direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Džodić kaže da je na listi čekanja za hirurgiju u Institutu trenutno 607 pacijenata i napominje da niko ne kasni. 
"Za radioterapiju čeka oko 300 pacijenata i vodi se računa da niko ne zakasni. Na sistemsko lečenje čeka oko 130 pacijenata, a kad prorade još tri radioterapijske mašine nećemo morati da radimo u tri smene i neće biti listi zakazivanja", ističe Džodić.  
Dodaje da postoje standardi i da pacijenti ne treba da se plaše jer se ne može ništa dramatično desiti za dan. 
"Kada su u pitanju hitni slučajevi oni se odmah zbrinjavaju", napominje Radan Džodić. 
Ističe da je kampanja koja počinje urađena po najboljem evropskom modelu.
"Od predsednika države do svakog građanina, svi treba da brinemo ne samo o raku nego o svakoj bolesti", zaključuje Džodić.
Svake godine u Srbiji od raka oboli oko 36.000 ljudi, a više od 20.000 života rak odnese. Od neke maligne bolesti dnevno u našoj zemlji oboli jedno dete. 
Da ne postanemo broj u statistici obolevanja i umiranja od raka, Radio-televizija Srbije i Ministarstvo zdravlja danas, tačno u "Pet do 12", pokreću jednogodišnju Nacionalnu kampanju "Rak je izlečiv".

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Profesor Džodić: Za 30 odsto se može smanjiti obolevanje od raka

Izvor: Blic, 19.Jan.2018

Jednostavnim i jeftinim merama može se smanjiti za 30 odsto broj obolelih od raka, a to su eliminacija pušenje, alkoholizma, smanjenje gojaznosti, šetnja, ne izlaganje kože suncu i solarijumu, kaže prof. Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju Srbije...U Srbiji godišnje od raka oboli oko...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.