Izvor: B92, Beta, 17.Nov.2009, 20:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pretplata za kablovsku ostaje ista
Beograd -- Kablovski operateri neće smanjivati pretplatu posle ukidanja pojedinih kanala zbog dana žalosti.
Skupštinski odbor za kulturu i informisanje zatražio je od Republičke radio-difuzne agencije (RRA) da dostavi obrazloženje toga kakvo je uputstvo, povodom dana žalosti zbog smrti patrijarha srpskog Pavla, uputila emiterima i na koga se to uputstvo odnosi. U RRA kažu da je dopis upućen emiterima i kablovskim operaterima i da je bio podsećanje na zakon.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Kablovski operateri su sami odlučili šta da ukinu, a šta da puste. Tako su osim programa muzičko-zabavnog sadržaja ukinute i državne televizije susednih zemalja.
Kada "prošarate” kanale kablovskih operatera naići ćete više na sneg nego na program.
Kablovski operteri KDS, "Ikom”, SBB, povodom trodnevne žalosti u zemlji, rešili su da privremeno ukinu neke programe neprikaldne danu žalosti.
Tako su neprikaldne za dane žalosti postali: "DM sat” koji emituje narodnu muziku, "Fešn TV”, "Foks Lajf”, "Sinemanija”, "Holmark”" Spisak varira od operatrea do operatera.
Međutim, svi su uklonili program HRT-a, a KDS i programe RAI Uno, Kanal 5 i RTCG.
Istovremeno, dok je HRT neprikladan, pornografski film koji se emitje uveče na TV 1000 izgleda da nije.
Za ukidanje programa emiteri su se pozvali na uputstvo koje su navode dobili od RRA.
Potpredsednik Saveta RRA Goran Karadžić, međutim, kaže da je bio iznenađen kada je video šta je ukinuto, a šta nije, kao i da se iz izbora kablovskih operatera ne vidi kriterijum za ukidenje.
"Mislim da nema nikakvih kriterijuma. Da je RRA tako nešto radio postojao bi jasan kriterijum, ovako smo došli u situaciju da na nekim od kablovskih sistema nije ukinut TV 1000, koji emituje iza ponoći erotski program, a da je uinut 'Foks Lajf’ koji emimtuje serijski program”, podseća Karadžić.
"A domaće televizije isto tako emituju serijski program, tako da nikakvog smisla i nikakvog kriterijuma nema. Ja ga makar ne vidim”, ocenjuje on.
Regaovao je i Odbor za kulturu Skupštine Srbije, koji je od RRA tražio da dostavi sadržaj uputstva koji je poslao emiterima, ali i da sastavi izveštaj o ponašanju kablovskih operatera za vreme trodnevne žalosti.
U RRA kažu da su samo podsetili na zakon, kao što su to činili svaki put kada je proglašen dan žalosti.
Članica Skupštinskog odbora iz DS-a Gorica Mojović kaže da će odbor, s obzirom da nema uvid kako je izgledalo uputstvo RRA, zatražiti od Agencije informaciju o tome.
Član skupštinskog odbora iz LDP-a Nenad Prokić podseća da kablovski operateri, kako kaže, "nisu obvašćeni da sprovode spoljnu politiku i da određuju čije državne televizije nisu dobre da se emitiju u vreme žalosti”.
Članica Skupštinskog odbora iz Nove Srbije Aleksandra Janković Članica ocenjuje da je došlo do samovolje kablovskih operatera i pita se kako to da su neki od njih "isključili muzičke programe, a da su porno filmovi išli u nekim ranim jutarnim satiuma”
SBB: Poštovali smo uputstvo RRA
Kablovski operater SBB neće smanjiti pretplatu zbog isključivanja pojedinih programa tokom trodnevne žalosti zbog smrti patrijarha Pavla.
Na pitanje više medija da li će smanjiti pretplatu zbog isključivanja pojedinih kanala, SBB je saopštio da su kanali isključeni na osnovu dopisa Republičke radio-difuzne agencije.
"U nedostatku jasnih pravila, nažalost, ostavljeno je da sam kablovski operator donese odluku koja nije u njegovoj nadležnosti", naveo je SBB i zapitao da li će Radio-televizija Srbije smanjiti pretplatu zbog trodnevne izmene programa.
SBB smatra "da se proglašena državna žalost zbog smrti verskog vođe ne može meriti sa mogućnošću gledanja neke humorističke serije".





