Izvor: B92, 04.Mar.2008, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preminuo akademik Bošnjaković
Beograd -- Preminuo je akademik Vladimir Bošnjaković, koji je dao izuzetan doprinos razvoju nuklearne medicine u Srbiji.
Akademik Bošnjaković bio je profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu (nuklearna medicina), upravnik Laboratorije za primenu radioaktivnih izotopa u medicini (Medicinski fakultet) i direktor Instituta za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije.
Rođen je u Beogradu 1930. godine a dopisni član Odeljenja medicinskih nauka SANU postao je 1991, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a redovni 2000. godine.
Među značajnim projektima koje je Bošnjaković vodio su "Visoka tehnologija u medicini i nuklearna medicina: instrumentaciono-razvojna, informatičko-tehnološka, kliničko-metodološka i bazična eksperimentalna istraživanja" i "Identifikacija vitalnosti miokarda pomoću dipiridamola i dobutamina".
Vladimir Bošnjaković je bio član Srpskog lekarskog društva, Sekcije za nuklearnu medicinu, Udruženja za nuklearnu medicinu SAD, Evropskog udruženja za nuklearnu medicinu, Svetske federacija za nuklearnu medicinu i biologiju kao i član redakcija velikog broja stručnih časopisa.
Bošnjaković je dobitnik velikog broja nagrada i priznanja među kojima su "Gold Medal Award", Udruženja za nuklearnu medicinu SAD, "Medal with plaque", Prvog svetskog kongresa WFNMB, Oktobarske nagrada Beograda kao i Ordena rada sa zlatnim vencem.











