Izvor: B92, 28.Dec.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predrasude o mentalno obolelima
Beograd -- Najčešće predrasude društva da su mentalno oboleli opasni po okolinu i da se mentalne bolesti ne mogu lečiti.
Katarina Đaković, predsednica Centra za psihoedukaciju iz Beograda, ocenila je, povodom završetka kampanje o suzbijanju predrasuda prema mentalno obolelima, da je neophodno da se društvo aktivnije uključi u suzbijanje tih predrasuda. "Okolina najčešće smatra da samo određeni tip ljudi oboleva od mentalnih bolesti, kao i da lekovi koji se koriste >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za njihovo lečenje stvaraju zavisnost", naglasila je Đaković.
Kampanju pod nazivom "Ne plaši se! Ima leka!" u protekla tri meseca organizovale su nevladine organizacije Centar za psihoedukaciju iz Beograda i "Zvono" iz Niša. "Istraživanje koje smo u okviru akcije sproveli pokazalo je da gotovo dve trećine ispitanika smatra da se mentalne bolesti teže leče od telesnih, a petina da prava na rad i roditeljstvo tim osobama ne pripadaju", saopštila je psiholog i član Centra Biljana Šaula Marojević.
Predsednica udruženja "Zvono" Ljiljana Trajanović, ocenila je da način izveštavanja većine medija pomaže nastanku i održavanju stereotipa o mentalnim bolestima kod ljudi. "Senzacionalistički naslovi, tekstovi u kojima se jednostrano izveštava, proizvoljni i nestručni komentari novinara, pežorativni termini stvaraju u javnosti sliku o mentalno obolelima kao o zapuštenima, odrpanima i kriminalcima, što nije tačno", naglasila je Trajanović.
U okviru akcije građanima su deljeni plakati, na televiziji su prikazivani obrazovni spotovi, a članovi organizacija su učestvovali i na tribinama i stručnim skupovima, rekla je Trajanović.









