Izvor: B92, 19.Apr.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predato oko 40.000 komada oružja
Beograd -- Građani Srbije su do 18. aprila, policijskim stanicama i Komandama i jedinicama Vojske Srbije i Crne Gore ukupno predali 40.000 komada oružja i oko dva miliona komada municije različitog kalibra, saopštio je MUP Srbije. Nakon produženja roka za predaju oružja 9. aprila, predato je 5.600 komada oružja i skoro 260.000 municije raznog kalibra.
Portparol Centra za kontrolu lakog naoružanja u jugoistočnoj Evropi, Svetlana Đurđević-Lukić, navodi da ovi podaci >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ohrabruju, jer znače da je za mesec dana predata već trećina nelegalnog oružja, koje u Srbiji postoji, prema podacima MUP-a. "Sledeći potez treba da bude nastavak kontinuiranog uništavanja prikupljenog oružja koje sada MUP poseduje s obzirom na to da iskustva iz drugih zemalja pokazuju da upravo ovakvo oružje, korišćeno, najčešće stiže u ruke kriminalaca i terorista, budući da dolazi iz vojnih i policijskih skladišta, sa neobezbeđenih mesta i s obzirom na raširenu korupciju. U tom smislu, naš centar je spreman da da svoju stručnu i finansijsku podršku, pogotovu kada je reč o sistemu skladištenja, registracije i kontrole postojećih rezervi naoružanja, i naročito uništavanja oružja", rekla je Đurđević-Lukić.
Među predatim oružjem čije je nabavljanje, držanje i korišćenje zabranjeno, predato je skoro 12.000 zolja, bombi i drugih eksplozivnih sredstava. Svetlana Đurđević-Lukić podseća da je velika količina ovakve vrste oružja, praktično u našem komšiluku, podsledica donedavnog ratnog okruženja: "Mi nemamo, na žalost, detaljnije procene. Poslednja je bila da oko milion komada ilegalnog oružja vojnog tipa postoji u čitavom regionu. Jedino što možemo je da radimo na nekakvim dugoročnim kampanjama. Ja bih podsetila da su slabi rezultati na jugu Srbije, gde je predat vrlo mali broj ilegalnog oružja tako da je Program za razvoj UN nedavno predao poseban projekat Koordinacionom telu i lokalnim vlastima u Preševu, Bujanovcu i Medveđi pomoću koga očekujemo da bi lokalno stanovništvo bilo dodatno motivisano da preda oružje i da za to ima poboljšanje infrastrukture i obuku omladine".
Kako dodaje Svetlana Đurđević-Lukić, građani bi trebalo da znaju da akcija nije motivisana samo vanrednim stanjem, već da se radi o dugoročnoj obavezi svih vlada u regionu. Ona podseća da su u tom smislu nova zakonska rešenja o posedovanju i držanju oružja u Srbiji najstroža u regionu.












