Prazna stovarišta uglja u Užicu

Izvor: Politika, 09.Feb.2012, 23:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prazna stovarišta uglja u Užicu

Užice – Nema uglja, odgovor je koji se ovih dana, dok sve ledi, čuje na svih pet stovarišta ovog energenta u Užicu. Zvrji prazno i ono najveće, u naselju Krčagovo, gde se mnogi građani uzalud za ugalj raspituju, a prevoznici čekaju u neizvesnosti. Nestašica je iznenada zavladala, zbog snega otežani transport „pljevaljca“ iz rudnika u Pljevljima ka gradu na Đetinji, i dalje prema gradovima Srbije, čini svoje.

– I kad nešto stigne, to je minimalno. Mi smo jedini >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u gradu ovih dana imali u prodaji nešto uglja, pre neki dan 25 tona, juče 50, ali je sve planulo, za sat vremena rasprodato. Očekujemo nove, ali ne velike isporuke. Valjda će uskoro biti redovnije – kazuje za naš list Predrag Gmizović iz užičkog stovarišta „Morača trejd“, dodajući da prioritet u snabdevanju imaju javne službe i zdravstvene ustanove.

Prema njegovim rečima, problem je u otežanom saobraćaju na snegom zavejanim putevima, posebno preko prevoja Jabuka od Pljevalja ka Prijepolju i kod Bistrice nadomak Nove Varoši. Tu ovih dana, kaže Gmizović, stoje teretnjaci napunjeni ugljem „pljevaljcem“ čekajući bolje vremenske prilike i prohodnije puteve da nastave magistralom ka gradovima Srbije.

Takva situacija u snabdevanju i pad kursa dinara u odnosu na evro učinili su da cena uglju ovde poraste. Donedavno je u Užicu tona „pljevaljca“ koštala 9.500 dinara, a sada je 11.000. Poskupeo je, takođe, i kamionski prevoz uglja na gradskim relacijama: sa 1.000 na 2.000 dinara za jednu turu.

– Velike su hladnoće, kamioni lede, jedva ih palimo. A uglja na stovarištima nedovoljno, iako nas građani stalno zovu i pitaju ima li, traže da im doteramo. Ovih dana ih savetujemo da naruče i čekaju, za sedmicu-dve valjda će ga biti – priča nam užički prevoznik Darko Pečeničić, koga smo sreli na stovarištu „Morača trejd“ u Krčagovu kako u svom kamionu čeka neizvestan dolazak uglja iz pljevaljskog rudnika.

B. Pejović

objavljeno: 10.02.2012.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.