Izvor: B92, 13.Sep.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Povređeni stabilno, čeka se krivac
Beograd -- Stanje Gorana Trbojevića, teško povređenog pri čišćenju zgrade u Nemanjinoj ulici u Beogradu, je stabilno.
Trbojević, jedini teško povređen od pet radnika, ima prelom čeonih kostiju, kostiju lica, baze lobanje i otvoren prelom leve natkolenice. Zamenik direktora Urgentnog centra Dušan Jovanović kaže da je Trbojevićevo stanje, posle operacije, stabilno. "Neurohirurg i ortoped su izvršili operacije. Ostali su posle pregleda pušteni na kućno lečenje", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kaže on.
U gradskim službama, kako tvrdi gradski arhitekta Đorđe Bobić, ne postoji nikakva prijava radova preduzeća na toj lokaciji. "Očekujem da ću utorak pre podne imati sve informacije jer može lako da se desi da cela stvar nije dovoljno profesionalno urađena i da firme koje su radile nisu preduzele odgovarajuće mere zaštite i obezbeđenja radnika. Nisu poduprli ploče, to sam uspeo da konstatujem, to je uobičajena stvar, pogotovo kada se raščišćavaju ruševine, a ne zna se koji je stepen oštećenja", kaže Bobić.
Bobić kaže i da grad nikako nije bio uključen u proces raščišćavanja zgrade u Nemanjinoj. "To je republički nivo, nas nisu zvali, tako me obaveštavaju iz Sekretarijata za građevinsku inspekciju, pa se njihov nadzorni organ bavio tim poslom. Da su prijavljeni Gradskom sekretarijatu za urbanizam naši bi inspektori po službenoj dužnosti izlazili na gradilište i kontrolisali. To nije bio slučaj", kaže Bobić.
Sindikat ogorčen
Granski sindikat građevinarstva i industrije građevinskog materijala zabrinut je i ogorčen zbog talasa stradanja i povređivanja radnika u radu. "Ogorčeni smo i zato što je naš sindikat, godinama unazad, upozoravao nadležne da neće pristajati da srpsko građevinarstvo u svetu slovi i ostane crna tačka poznata samo po velikom i sve većem broju stradanja i pogibija radnika", saopštava sindikat.
"Strpljene građevinskih radnika je na izmaku i više nećemo dozvoliti da nas se političari sete samo kada se dogodi tragedija i da samo u takvim slučajevima daju obećanja da će uraditi ono što im je posao, a da kasnije svoja obećanja zaborave", navodi sindikat.

















