Izvor: Danas, 09.Okt.2014, 13:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Povratak u zločin
Da li se civilizacija može (od)braniti golom represijom, odnosno anticivilizacijskim sredstvima? Ovo zvuči kao aporično pitanje, pogodno za akademsko-filozofsku raspravu i uopšte za promišljanje izmešteno iz realnosti.
Realnosti u kojoj ne stanuje zlo svakodnevnog života. Zlo koje je celoj Srbiji prikazalo ovog leta najstrašnije lice.
U inače teškim zločinima i tragedijama bremenitoj crnoj hronici, suočili smo se sa tri strašne smrti. Povezuje ih ne samo >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << vremenski sled, mladost žrtvi, brutalno i jezivo oduzimanje života, nego i profil osumnjičenih počinilaca. Kao što svi u javnom mnjenju ukazuju, reč je o osobama već kažnjavanim, koje prolaze kroz policijske i sudske evidencije. Osumnjičenog za strašno ubistvo Tijane Jurić pre sedam godina obezbeđenje jedne diskoteke prijavilo je zbog napada na devojčicu, i on je, navodno, posle sudskog postupka platio kaznu. Počinilac koji je pregazio Luku Jovanovića na beogradskom mostu i odvezao se ima bogati kažnjenički dosije i presudu za pokušaj ubistva. Sada otkriveni osumnjičeni za jezivo ubistvo Ivane Podraščić višestruki je povratnik, koji je odležao sedmogodišnju robiju za ubistvo starice.
U sva tri slučaja socijalni kontekst je potpuno drugačiji i donekle odslikava Srbiju -
mali grad i čvrsto porodično okruženje, prestonički fensi krugovi, i predgrađe sa porodicom koja je pod nadzorom socijalnih službi. O tom kontekstu govori i medijska pažnja u sva tri slučaja, mada suštinske razlike u tome kako je medijski mejnstrim gradio priču, nema. Dalo bi se i posebno analizirati kako je taj kontekst uticao na rad policije, imajući u vidu da je treći zločin razrešen zahvaljujući spletu okolnosti. Međutim, tu ne treba preterivati sa negativnim ocenama, svaki iskusni kriminolog ukazaće da je splet okolnosti - odnosno to što počinilac postane neoprezan, ponovi delo ili napravi propust u prikrivanju zločina, takođe, važan segment policijskog rada. Policija, dakle, kako-tako radi svoj posao.







