Posle izlečenja tela i duša traži lek

Izvor: RTS, 05.Nov.2019, 10:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posle izlečenja tela i duša traži lek

Strah od bolesti i smrti, bol, depresija, nerazumevanje, ali i odbacivanje vršnjaka, samo su neki od problema s kojima se suočavaju deca i mladi koji se leče od raka. Kako bi im se pomoglo, u Srbiji je prvi put pokrenuta onlajn vršnjačka podrška za decu i adolescente obolele od nekog malignog oboljenja.
Svakog dana dijagnozu maligne bolesti u Srbiji dobije jedno dete, a nažalost godišnje izgubimo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i jedan i po školski razred. Ipak, važno je imati na umu da je rak je pobediv i izlečiv ako se otkrije na vreme.

Milici Šimonović je dijagnostikovana leukemija kada je imala 11 godina.
Danas, deset godina kasnije, Milica privodi kraju studije psihologije i kroz udruženje "MladiCe" pokušava da pomogne deci i mladima koji se leče ili su završili lečenje od malignog oboljenja.
Udruženje "MladiCe" okuplja mlade do 30 godina koji su se u detinjstvu ili adolescenciji lečili od neke maligne bolesti. "Ce" u nazivu organizacije odnosi se na slovo u šiframa bolesti.
Odlučili su da pokrenu prvo onlajn vršnjačko savetovalište za mlade koji prolaze kroz iste probleme sa kojima su se oni suočavali i pruže im osećaj da nisu sami.
Milica objašnjava da učesnici u projektu imaju višegodišnje iskustvo i da su uočili i iskusili određene probleme - povratak u školu posle lečenja, nerazumevanje vršnjaka, strah da će se bolest vratiti, strah od posledica lečenja.
Prilika da se dopre do svih kojima je potrebna pomoć
Internet pruža mogućnosti da se dopre do svih, bez obzira na to gde žive. Za komunikaciju koriste aplikacije Mesindžer i Votsap, a na raspolaganju za razgovor su od 17 do 21 čas.
Psihoterapeuti REBT centra obučili su šest "mladica" na šta da obrate pažnju i kako da razgovaraju sa onima koji im se obrate za pomoć.
Milica objašnjava da im je objašnjeno da u toj komunikaciji moraju da sačuvaju sebe i da obrate pažnju na granice vršnjačke podrške, odnosno šta jeste vršnjačka podrška, a šta ne.
Pokretanje onlajn savetovališta imalo je i sasvim konkretan povod.
"Već godinama smo uviđali probleme, ali situacija je eskalirala kada je jedan naš drug iz Mladica pokušao samoubistvo zbog problema koji su posledica lečenja. Tako da smo se svi tada mobilisali, pokrenuli da uradimo nešto da mu pomognemo, to je bio snažan motivator za pokretanje ovakovog projekta", ističe Milica.
Projekat traje do Nove godina, a "MladiCe" imaju podršku Ministarstva omladine i sporta.
Pilot projekat kao dragoceno iskustvo
Reč je pilot projektu i, kako Milica kaže, ni sami učesnici nisu sigurni šta mogu da očekuju. Ono što je izvesno, jeste da će im početno iskustvo pomoći da nastave rad.
Govoreći o sopstvenom iskustvu, Milica se priseća da joj je najteže palo odvajanje od kuće i porodice, odvajanje od vršnjaka i "izmeštanje iz normalne situacije".
"Kada dobiješ dijagnozu, jedino što želiš jeste da se to što pre završi i da odeš kući. Ali, kasnije se javljaju još neki dodatni problemi. Bilo je teško, ali izborila sam se sa tim i sad sam dobro", ističe buduća psihološkinja.
U poslednjih deset godina situacija se, prema njenoj oceni, promenila nabolje - odeljenja su bolje opremljena a protokoli lečenja promenjeni.
"Ali, ono što bi trebalo da se promeni jeste osvešćivanje okoline jer često deca nemaju adekvatnu socijalnu podršku i nemaju razmevanje svoje sredine i na tome mora dosta da se radi", uozorava Milica.
Oni kojima je pomoć potrebna, treba da posete sajt mladice.org i tamo će dobiti uputstva kako da preko aplikacija Mesindžer i Votsap stupe u kontakt sa savetovalištem.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Vršnjačka podrška za mlade obolele od raka

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Nov.2019

Strah od bolesti i smrti, bol, depresija, nerazumevanja, ali i odbacivanje od strane vršnjaka, samo su neki od problema sa kojima se suočavaju mladi koji se trenutno leče od raka ili su završili sa lečenjem. Kako bi im se pomoglo, u Srbiji je prvi put pokrenuta online vršnjačka podrška za decu...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.