Izvor: Blic, 11.Nov.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Posao za invalide
Posao za invalide
Sva preduzeća koja imaju 20 ili više zaposlenih biće obavezna da zaposle i određeni broj osoba sa invaliditetom, predviđeno je radnom verzijom zakona o zapošljavanju lica sa invaliditetom koji se priprema u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku.
Primer ostalima trebalo bi da daju državne institucije i javna preduzeća čiji je osnivač država jer je za njih predviđen najveći procenat obaveznog zapošljavanja invalida u odnosu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na ukupan broj zaposlenih. Sadašnjom verzijom zakona predviđeno je da bi ove institucije i preduzeća bile u obavezi da od ukupnog broja radnika imaju bar pet odsto lica sa invaliditetom. Za ostala preduzeća propisane su manje kvote. Tako bi firme sa 20 do 50 zaposlenih morale zapošljavati bar po jednog invalida, dok bi u preduzećima sa više od 50 radnika procenat invalida u odnosu na ukupan broj radnika morao biti najmanje tri. Za poslodavce koji se iz bilo kojih razloga ogluše o tu obavezu predviđeno je plaćanje kaznenih poena fondu za zapošljavanje invalida koji je zamišljen kao institucija koja bi trebalo da pomogne bržem zapošljavanju ove i inače teško zaposlive populacije. Vera Pešut, rukovodilac grupe za profesionalnu orijentaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom pri Ministarstvu za rad, za 'Blic' kaže da još nije određeno kolike će te kazne biti, ali navodi da one svakako neće biti simbolične i neće se plaćati jednokratno. Kao alternativa plaćanju kaznenih poena propisana je obaveza poslodavaca da kupe proizvode ili koriste usluge preduzeća za radno osposobljavanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom.
Država će sa svoje strane kroz razne subvencije poslodavcima pokušati da pomogne da invalidi lakše dođu do zaposlenja. Predviđene su tri grupe subvencija, prva za one koji zaposle invalida za čije opremanje radnog mesta treba više od 20 prosečnih plata, druga za primanje u radni odnos lica sa invaliditetom bez radnog iskustva i na kraju za firme koje zaposle više invalida nego što su obavezne po kvotnom sistemu. R. Marković






