Izvor: Blic, 17.Sep.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Popravni dok ne položiš
Popravni dok ne položiš
U Poljoprivrednoj školi u Krnjači kod Beograda, nakon redovnog avgustovskog popravnog ispitnog roka, za osam učenika te škole, odobreno je još jedno (10. septembra), nezakonito, polaganje, kako ne bi ponavljali razred ili, čak, izgubili pravo na redovno školovanje.
Prema tvrdnji Vitomira Glibetića, direktora škole, Nastavničko veće je donelo odluku da izađe u susret svojim đacima koji su imali svega jednu slabu ocenu, i to iz geografije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i omogući im još jedno polaganje tog predmeta. Ovog puta pred stručnom komisijom iz drugih škola. Glibetić, naime, tvrdi da se profesorka geografije Slavica Bošković nije pridržavala plana i programa za prvi razred trostepenog obrazovanja. Direktor škole je još objasnio da je od 800 đaka, koliko ih ima u školi, čak 80 odsto onih koji imaju bar po jednu slabu ocenu, a, prema podacima sa trećeg tromesečja protekle školske godine, bilo je 42 odsto onih koji su imali četiri, pet i više slabih ocena. Najviše njih iz geografije.
'Problem sa geografijom u našoj školi traje godinama. Prošle godine je, recimo, na smeru za prerađivača mleka, od trideset i jednog učenika, koliko ih je bilo u odeljenju, u prvom polugodištu bilo čak dvadeset troje sa slabom ocenom, a na kraju godine se taj broj sveo na devet', tvrdi Marina Petrović, sekretar škole.
Kako je to bio jedini predmet za koji su roditelji i đaci tražili ponovni popravni ispitni rok, Nastavničko veće je, sa jednim glasom protiv i jednim uzdržanim, donelo odluku o njegovom ponavljanju.
'Nadzornik za geografiju Ministarstva prosvete, Milan Joksimović, nas je savetovao da poništimo prethodni i organizujemo novi popravni ispit', objašnjava Glibetić u razgovoru za 'Blic'.
U ovoj službi Ministarstva prosvete tvrde da ništa nezakonito nije urađeno, da ovlašćenja nisu prekoračena i da direktor ima pravo da poništi ocenu.
U prosvetnoj inspekciji, međutim, objašnjavaju da ukoliko nije bilo pravne povrede procedure, koja podrazumeva stručnost komisije i poštovanje školskog pravilnika, škola nema prava na ponovni ispit.
Kontrolu rada profesora trebalo bi da vrše direktor i stručna služba škole, kao i stručno-pedagoški nadzor Ministarstva, tako da u ovom slučaju, tvrde u prosvetnoj inspekciji, dodatni rok nije mogao da bude odobren.
'Tako kaže zakon. Međutim, u pojedinim slučajevima se izlazi u susret đacima', tvrde u inspekciji Ministarstva prosvete Republike Srbije. Jovana S. Polić







