Izvor: Glas javnosti, 05.Jul.2011, 07:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počelo izmeštanje groblja u Vreocima
VREOCI - Radovi na izmeštanju groblja u naselju Vreoci ispod kojeg se
nalazi više od 40 miliona tona uglja počeli su jutros, a u narednih
godinu dana trebalo bi da bude izmešteno oko 5.000 grobnih mesta kako bi
se omogućila rudarska eksploatacija.
Pomoćnik ministra za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje
Zoran Teodorović rekao je da je odluka o izmeštanju nekih domaćinstava i
groblja u naselju Vreoci doneta 2007. >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << godine zbog pristupa ležištima
uglja i stabilnog snabdevanja strujom.
Dačić: Policija ne želi sukobe u Vreocima
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da policija obezbeđuje početak iseljavanja groblja u selu Vreoci u opštini Lazarevac, ali da ne želi da se sukobljava sa meštanima koji se tome protive.
"Na zahtev Elektroprivrede Srbije i ministra za životnu sredinu, prostorno planiranje i rudarstvo Olivera Dulića pružamo pomoć, jer smo obavešteni da je sve urađeno po zakonu", rekao je Dačić novinarima u Beogradu posle sastanka sa britanskim ambasadorom Majklom Devenportom.
Dačić je rekao da policija mora da reaguje tamo gde postoji državni interes, i da je MUP obavešten da je procedura za izmeštanje groblja obavljena po zakonu. "Ne želimo da se sukobljavamo sa građanima, samo reagujemo tamo gde postoji državni interes", rekao je Dačić.
Izmeštanje groblja u Vreocima koje se nalazi na ležištu rudnika uglja počelo je uz obezbeđenje više stotina pripadnika policije i žandarmerije, ali incidenata i sukoba sa meštanima koji se protive toj odluci nije bilo.
Kako bi se omogućilo širenje Rudarskog basena Kolubara i iskopavanje uglja u Vreocima, sa seoskog groblja na groblje Šopići 2 u Lazarevcu u narednih godinu dana trebalo bi da bude izmešteno oko 5.000 grobnih mesta.
"U projekat je uloženo više od 40 miliona evra i očekuje se da će biti
završen do 2015. godine", rekao je Teodorović i dodao da je otvaranje
novih ležišta rude neophodno kako bi se sprečili gubici u
Rudarsko-topioničarskom basenu (RTB) Kolubara.
Prema njegovim rečima RTB Kolubara godišnje proizvede oko 30 miliona
tona uglja, a bez otvaranja ležišta u Vreocima ispod kojeg se nalazi
više od 500 miliona tona uglja, od 2014. do 2019. godine svake godine
gubitak bi dostigao pet do sedam miliona tona rude.
Grobna mesta, od kojih neka datiraju iz 17. veka, biće iz naselja
Vreoci preseljena na groblje Šopići 2 u Lazarevcu u narednih godinu
dana, a predviđeno je da se dnevno izmesti 20 do 25 grobova, rečeno je
novinarima. Početak radova obezbeđivalo je oko 500 pripadnika
Žandarmerije i policije, ali nije bilo okupljenih meštana, niti
incidenata kojima bi se sprečilo izmeštanje groblja.












