Pajović: REM treba izmestiti iz sistema propisa državne uprave

Izvor: RTS, 25.Feb.2020, 18:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pajović: REM treba izmestiti iz sistema propisa državne uprave

Prosečna ocena nezavisnosti Regulatornog tela za elektronske medije prilično je niska, svega 1,6, rečeno je danas u Beogradu na predstavljanju dokumenta Pravna analiza položaja REM-a, čime je započela i javna rasprava o tom dokumentu.
Advokat Stevan Pajović rekao je da Regulator nije uspeo ni jasnom argumentacijom, a ni doslednom primenom prava da stvori poverenje kod emitera i javnosti.
Mere nisu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << delovale ni preventivno ni represivno na pružaoce usluga, rekao je on i ocenio da sistem nije opravdao velika očekivanja.
Pajović je ukazao na obrazac da su lokalni i regionalni mediji kršili propise vezane za tehnička pitanja, nisu prijavljivali promenu vlasničke sturkture, nisu dostavljali košuljice, dok su nacionalni kršili odredbe vezane za programske sadržaje, najčešće u rijaliti programima, i to one o zaštiti maloletnika i ljudskih prava.
Pajović je ocenio da je neophodno nedvosmisleno izmestiti REM iz sistema propisa koji uređuju državnu upravu.
Prema njegovim rečima, Savet je u poslednjem periodu izrekao 50 puta mere, dok je 53 puta postupak obustavljen.
Najčešće, 24 puta, izricane su mere nacionalnim emiterima, rekao je Pajović i dodao da su izricane samo mere opomene i upozorenja. Prema njegovim rečima,
izrečena je jedna mera privremene obustave programskog sadržaja a nijedna dozvola nije oduzeta.
Savet regulatora, je od 2010. do 2018. podneo 1.070 prekršajnih zahteva, uglavnom na povredu Zakona o oglašavanju, zbog prekoračenja 12 minuta oglašavanja.
Savetnik Ljubiša Kuvekalović dodao je da je više od pola zahteva zastarelo, što pokazuje da sistem prekršajnih sankcija nije efikasan.
Advokat Miloš Stojković naveo je da je anketa pokazala da regulatorni okvir nije adekvatan, odnosno da ne pruža garancije nezavisnsoti, kao i da postoje pritisci na REM iz političkih, ali i ekonomskih centara moći.
Na skupu, na kome je ocenjeno da se REM često poistovećuje sa aktuelnim sazivom, govorio je i zamenik šefa Misije OEBS u Srbiji Džozef Melot, koji je ocenio da je medijska strategija značajna za nezavisno funckionisanja REM-a kao jednog od ključnih pitanja za buduću reformu medija. Melot je dodao da sledi izrada akcionog plana za izradu medijske strategije, što će OEBS takođe pomagati.
U narednim mesesecima biće, kako je naveo, predstavljena tri izveštaja od kojih se dva tiču sadržaja informativnih programa na komercijalnim televizijama i javnim servisima, a treći se odnosi na javne informacije na jezicima nacionalnih manjina.
Na skupu je navedeno i da se REM 2014, 2016. i 2017. u monitoringu predizborne kampanje pasivizirao, da je reagovano samo po prijavama i da se odluke, uglavnom, odnose na oglasne poruke, a ne i u odnosu na provrede ravnopravnosti u programima.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.