Izvor: Kurir, 01.Mar.2012, 07:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PRETE NAM NOVA POSKUPLJENJA!
BEOGRAD - Bezobrazluk. Prvih dana marta trgovci će zbog rasta kursa evra masovno podići cene. Poskupeće mlečni proizvodi, konzervirana hrana, žitarice, hemija, slatkiši, kao i bezalkoholna pića. Proteklih dana već su za deset i više procenata poskupeli neki suhomesnati proizvodi, jaja, voće, povrće.
BEOGRAD - Bezobrazluk.
Prvih dana marta trgovci će zbog rasta kursa evra masovno podići cene. Poskupeće mlečni proizvodi, konzervirana hrana, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << žitarice, hemija, slatkiši, kao i bezalkoholna pića. Proteklih dana već su za deset i više procenata poskupeli neki suhomesnati proizvodi, jaja, voće, povrće.
S druge strane, cene osnovnih životnih namirnica - hleba, brašna, ulja, šećera i svežeg mesa - stabilne su jer je Vlada donela uredbu o ograničenju marže na njih na 10 odsto.
Zbog poskupljenja organizacije potrošača negoduju jer, kako objašnjavaju, ona će dodatno urušiti ionako nizak standard građana Srbije.
- Trgovci su i u januaru povisili cene, uprkos tome što su životni standard i kupovna moć građana opali. Dovoljno je da se desi cunami u Indoneziji pa da naši trgovci nađu razlog za poskupljenje, a ne žele da prihvate realnost da je opao promet i da roba stoji na lageru - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
On je podsetio da je Vlada, sa ciljem da zaštiti standard građana, uredbom ograničila na deset odsto marže na osnovne životne namirnice.
- Ova uredba ne treba da bude ograničenog trajanja, već mora biti trajna. Svaka ozbiljna država vodi računa o osnovnim životnim namirnicama, jer to je deset do 20 artikala. Trgovci moraju da se naviknu da ne mogu da zarađuju na hlebu, mleku, brašnu - priča Papović i dodaje da uredba već daje efekte, jer su najviše bile upravo marže na osnovne životne namirnice.
(S. Ž.)
Neće poskupeti
(pod kontrolom je države)
• Svinjsko meso
• Juneće meso
• Pileće meso
• Šećer
• Mleko
• Brašno (tip 400 i 500)
• Ulje
• Jogurt
• Slatkovodna riba
Poskupeće
• Mlečni proizvodi 3%
• Konzervirana hrana 5%
• Žitarice 12-16%
• Suhomesnati proizvodi 10%
• Jaja 9%
• Hemija 3-6%
• Slatkiši 2-4%
• Bezalkoholna pića 3%
• Voće 10%
• Povrće 10%
CEPS: Poskupljenja neprimerena
U Centru potrošača Srbije (CEPS) takođe smatraju da su poskupljenja neosnovana i neprimerena ekonomskoj situaciji u kojoj se nalazimo.
- Poskupljenja su direktan udar na džep potrošača, koji su već dovoljno osiromašeni. Kupovna moć je opala, što za posledicu ima smanjenje proizvodnje, uvoza i, naravno, gomilanje zaliha - navela je predsednica CEPS Vera Vida.






















