[PARTNER 2025] Rekonstruišemo detalje najvećeg ugovora Srbije i Elbita: Nabavljeni besposadni sistemi „Skystriker“ i „Skylark“, uz dodatnu opremu koja je i prikazana na Partneru

Izvor: TangoSix.rs, 27.Sep.2025, 10:36

[PARTNER 2025] Rekonstruišemo detalje najvećeg ugovora Srbije i Elbita: Nabavljeni besposadni sistemi „Skystriker“ i „Skylark“, uz dodatnu opremu koja je i prikazana na Partneru

Kako Tango Six saznaje, Srbija je od izraelske kompanije Elbit kupila besposadne siteme „Skystriker“ i „Skylark“.
Iako Ministarstvo odbrane Srbije za naš portal nije želelo da komentariše detalje ugovora sa Elbitom, iako izraelska kompanija na Partneru takođe nije htela da daje izjave za medije, izloženi artikli na ovogodišnjem sajmu gotovo se u potpunosti poklapaju sa detaljima saopštenja o drugoj i najvećoj srpskoj narudžbini u iznosu od 1,6 milijardi dolara.
>> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << /> Elbit je ove godine drugi put izlagao na Partneru. Dve godine ranije fokus njihove ponude u Beogradu bila je Spajk linija proizvoda protivtenkovskih i protivoklopnih raketa za vazduhoplovnu i kopnenu upotebu, koje Srbija na kraju nije izabrala.
Na ovogodišnjem sajmu kompanija je izložila anti-dron sisteme, „night vision“ i drugu opremu ali je štandom dominirao, o plafon obešen, „Skystriker“ dok su se na ekranu pored prikazivale sekvence upotrebe letelica iz „Skylark“ porodice.
Kako Tango Six saznaje, Srbija je nabavila izviđačku verziju „Skylark 3“.
Kada je „Skystriker“ u pitanju posebno je interesantno da se, prema proizvođaču, ova lutajuća municija može lansirati i iz kanistera raketnog sistema PULS.
Kada se analizira saopštenje kompanije iz avgusta, Elbit je zapravo izložio verovatno većinu artikala koje je prodao Srbiji / Foto: Petar Vojinović, Tango Six Kada se analizira Elbitovo saopštenje najvećeg ugovora sa Srbijom, „Skystriker“ i „Skylark“ se mogu identifikovati kao pomenuti u delu teksta koji je bio objavljen na sajtu kompanije sredinom avgusta:
– Prva grupa obuhvata artiljerijsko-raketne sisteme za precizno gađanje na velikim daljinama i širok spektar bespilotnih izviđačkih sistema i „loitering“ dronova, uključujući i dronove koji se upravljaju od strane vojnika.
Druga grupa uključuje, između ostalog, visoko sofisticirane ISTAR („Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance“) sposobnosti, uključujući SIGINT, COMINT („Signals and Communications inteligence“) sisteme, kao i sisteme za elektronsko ratovanje. – drugi ekran na ovogodišnjem Elbitovom štandu upravo je bio i brendiran sa „ISTAR & Electronic warfare“.
Da drugi eksponati na ovogodišnjem Elbitovom štandu nisu slučajno bili tu, indikuje i ostatak saopštenja iz avgusta koji najverovatnije identifikuje ostatak izloženih sistema kao takođene nabavljene od strane Srbije:
– …takođe će biti isporučeni sistemi za prikupljanje i obradu obaveštajnih podataka, kao i napredni elektro-optički (E/O) i sistemi za noćnu optiku. Takođe, u okviru ugovora Elbit će obaviti i nadogradnju borbenih vozila i njihovih sistema za samozaštitu. – navodi se, između ostalog, u Elbitovom saopštenju iz avgusta.
The post [PARTNER 2025] Rekonstruišemo detalje najvećeg ugovora Srbije i Elbita: Nabavljeni besposadni sistemi „Skystriker“ i „Skylark“, uz dodatnu opremu koja je i prikazana na Partneru appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.